BADANIA I ROZWÓJ

Brytyjczycy zastanawiają się nad problemem szczepienia drobiu na grypę ptaków

Ze względu na skalę tegorocznej epidemii grypy ptaków oraz przypadki jej przenoszenia na inne gatunki zwierząt – w tym ssaki oraz na człowieka, w Wielkiej Brytanii pojawiły się sugestie, by rozważyć możliwość zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa poprzez wprowadzenie szczepień ptaków i wprowadzenie zasad obejmujących mniejsze zagęszczenie hodowanego drobiu w kurnikach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że w ciągu ostatnich 20 lat odnotowano prawie 870 przypadków zakażenia ludzi wirusem ptasiej grypy H5N1 z 21 krajów. Spośród nich 457 było śmiertelnych. Uważa się, że wirus pochodzi z intensywnych ferm drobiu w Azji, ponieważ wirus szybko przenosi się z ptaka na ptaka, gdy stada są trzymane w przepełnionych intensywnych systemach.

Podobna dyskusja prowadzona jest także w USA, przy czym tamtejsi producenci wskazują, że szczepionki nie zapobiegają przed przenoszeniem wirusa. Do tej pory na szczepienie ptaków przeciwko grypie zdecydowały się Chiny.

Źródło: https://www.ciwf.org.uk/media/press-releases-statements/2023/02/urgent-poultry-sector-reforms-needed-as-bird-flu-mutates-to-mammals-and-risks-new-pandemic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button