GRYPA PTAKÓW

Grypa ptaków w Argentynie – problem nie tylko dla Ameryki Południowej


Argentyna jest obecnie poza międzynarodowymi rynkami drobiu po wykryciu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w komercyjnych stadach drobiu. Kraj eksportuje rocznie 185 tysięcy ton mięsa drobiowego i jest uważany za ósmego największego eksportera mięsa drobiowego na świecie. Zdaniem ekspertów problem ten będzie miał wpływ nie tylko na rynki lokalne.

Wirus został po raz pierwszy zgłoszony w kraju w połowie lutego. Jednak, podobnie jak w przypadku wielu sąsiadów, HPAI stwierdzono u dzikiego ptactwa, a nie u kurcząt hodowanych w celach komercyjnych. Pierwszy przypadek ptaków hodowanych komercyjnie wystąpił w prowincji Rio Negro w północnej Patagonii, na obszarze o ograniczonej produkcji drobiu. Jednak od tego czasu wirus przeniósł się na północ, pojawiając się na komercyjnej farmie i w stadzie przydomowym w Buenos Aires oraz na dwóch stadach przydomowych w prowincji Cordoba.

Produkcja argentyńska ukierunkowana jest przede wszystkim na rynek krajowy, mimo to branża ta korzysta z nowych możliwości w skali globalnej. Jej dwoma głównymi kierunkami eksportowymi były Chiny i Chile, jednak wojna na Ukrainie stworzyła luki w dostawach na światowym rynku, a Argentyna niedawno rozpoczęła wysyłkę do Arabii Saudyjskiej. Wyższe ceny sprawiły również, że eksport stał się bardziej atrakcyjny, a sprzedaż zagraniczna miała wzrosnąć w tym roku o 4 procent.

Jak zauważa autor informacji, coraz więcej faktów wskazuje na wyraźne zróżnicowanie cen mięsa drobiowego i jaj w zależności od regionu świata i kraju, w którym te ceny będziemy porównywać.

oprac. na podstawie: https://www.wattagnet.com/blogs/23-poultry-around-the-world/post/46878-argentine-poultry-out-of-global-trade-china-bans-brazils-beef

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button