w ,

Koniec stosowania klatek – ile za to zapłacimy?

Według informacji przekazanych podczas spotkania przedstawicieli ministerstwa rolnictwa z m.in. z producentami mięsa, poruszono problem wprowadzenia w Polsce zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich.  Przedstawiciele strony rządowej zapewniają, że będą wnioskowali do Komisji Europejskiej o możliwe długie okresy dostosowawcze, wynoszące do 15 lat.  Ekspertyzy wskazują, że w przypadku produkcji jaj zakaz utrzymywania kur niosek powinien wynosić minimum 15 lat, od 5 do 15 lat w przypadku loch karmiących i minimum 5-7 lat dla utrzymania grupowego loch luźnych.

Przeprowadzono także symulację kosztów dostosowania przykładowego gospodarstwa do podwyższonego dobrostanu.

 „Koszty modernizacji na system wolnowybiegowy kurnika dla kur niosek w obsadzie powyżej 3000 sztuk, o długości 20 m i szerokości 12 m z klatkowym systemem chowu zostały oszacowane na 765 691 zł netto” – uważają autorzy ekspertyzy. 

Zdaniem autorów opracowania, przejście z systemu klatkowego na ściółkowy oznacza wzrost kosztów bezpośrednich w produkcji jaj o 11 procent, a na system wolnowybiegowy o 23 procent.

opracowano na podstawie: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/ile-rolnicy-zaplaca-za-transformacje-na-chow-bez-klatek-kojcow-i-uwiezi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Od początku roku potwierdzono 41 ognisk grypy ptaków w Polsce

Producenci jaj z wolnego wybiegu w Wielkiej Brytanii stają w obliczu zmian w etykietowaniu