w ,

Nie będzie odszkodowań z tytułu niekontrolowanego importu żywności do UE?

Portal „Ceny Rolnicze” relacjonuje ostatnie rozmowy w Brukseli, podczas których poruszono m.in. problem niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy do państw Unii Europejskiej. Jak zauważają komentatorzy, trudno nie zauważyć, że z perspektywy urzędników w Brukseli problem zboża, mięsa drobiowego i jaj przywożonych bez ceł i kontyngentów z Ukrainy, to problem marginalny, co najwyżej sprawiający problemy w kilku państwach sąsiadujących z tym krajem.

Komisarz Wojciechowski wspominał, że istnieje szansa na uruchomienie funduszu kryzysowego, z którego można wypłacić pewnego rodzaju rekompensaty producentom żywności w takich państwach jak Polska czy Rumunia, w których import produkowanej bez wymaganych w UE zasad żywności zaburzył krajowy system, jednak jak na razie żaden z ministrów tych państw nie zwrócił się z odpowiednim wnioskiem. Dodatkowym problemem jest opór ze strony Niemiec, które jak na razie nie  widzą potrzeby uruchamiania systemu interwencji.

Urzędnicy europejscy są zadowoleni z wprowadzonego przez siebie rozwiązania polegającego na uwolnieniu od ceł i kontyngentów żywności z Ukrainy i obecnie nie biorą pod uwagę możliwości ograniczenia przepływu towarów z tego kraju.

Utworzone przez Unię Europejską „pasy solidarności” na granicach z Ukrainą umożliwiły odblokowanie eksportu produktów rolnych z Ukrainy, ale stworzyły problemy dla lokalnych rolników, zwłaszcza w krajach przygranicznych, którzy zaczęli mieć trudności ze sprzedażą własnych produktów. Skłania to Komisję Europejską do szukania sposobu ochrony europejskich producentów” – unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

 Według danych UE, import zboża z Ukrainy wzrósł z 287 tysięcy ton w 2021 roku do 12,012 milionów ton roku ubiegłym. Import słonecznika wzrósł z 25 tysięcy ton do 1,85 mln ton, wywołując problemy na rynku bułgarskim. Rezerwa kryzysowa zreformowanej WPR ma roczną wielkość co najmniej 450 mln euro. 

 Na podstawie: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/zboza/29907-bruksela-nie-bedzie-barier-dla-eksportu-ukrainskich-produktow-rolnych-uruchomienie-rezerw-tez-pod-znakiem-zapytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pożar na trzeciej największej fermie niosek w USA. Ferma Hillandale jest trzecią największą fermą jaj w USA. Hoduje ponad 20 milionów kurcząt.

Kurczy się światowa baza produkcji jaj