w ,

Ceny jaj w Polsce idą w górę

Według portalu INNPoland.pl, wszystko wskazuje na to, że średnia cena za jajko już niedługo dojdzie do poziomu 1,6 złotego za sztukę. Wszystko za sprawą sytuacji gospodarczej i grypy ptaków.

Portal przypomina, że w Polsce hoduje się od 180 do 200 mln kur. Według danych Polskiej Federacji Producentów Żywności, w naszym kraju produkuje się rocznie 10 miliardów jaj, z czego połowa trafia na eksport.  Czy zatem niedobory znane z doniesień angielskich czy niemieckich mediów ominą nasz kraj? Zapewne tak, choć równie pewne wydają się wzrosty cen. Z jednej strony nikt rozsądny nie będzie dokładał do rosnących kosztów produkcji, z drugiej braki w jaj w wielu państwach to okazja do eksportu krajowych nadwyżek. Jeżeli cena eksportu będzie atrakcyjna, to w naturalny sposób wywoła wzrost cen na rynku krajowym.

Przy obecnych kosztach średnia cena jaj będzie szukała wartości na poziomie 1,30-1,60 zł za sztukę. Taką prognozę przewidujemy na ten rok” – powiedział Paweł Podstawka, prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, przewodniczący Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego dla portalu Interia.pl.

Podobnego zdania są eksperci Banku Credit Agricole, którzy w wywiadzie dla WP przewidują kolejne skoki cen jaj. W opinii ekspertów banku, wywoła to wzrost cen na wszystkie produkty, w których wykorzystuje się jaja. Niestety, jak zaznacza portal, jaj w przeciwieństwie do cukru, nie można zbyt długo przechowywać.

źródło: https://innpoland.pl/190277,ceny-jajek-wystrzelily-czy-czeka-nas-kryzys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kurczy się światowa baza produkcji jaj

Producent roślinnej imitacji mięsa w kłopotach