w

Kurier Kaliski o problemach z ptasią grypą

„Fakty Kaliskie” zajęły się problemem ptasiej grypy w regionie wielkopolskim. Jak przypina gazeta, tylko w styczniu w południowej Wielkopolsce wykryto 27 ognisk ptasiej grypy. Są to duże fermy kur, kaczek i indyków.  Łącznie w regionie tylko w styczniu do utylizacji skierowano ponad 500 tys. sztuk drobiu. Autor artykułu powołuje się przy tym na wywiad, którego udzielił portalowi Gazeta.pl prezes naszej federacji Paweł Podstawka. Jak wyjaśniał, problemy z drobiem i sytuacją na rynku jaj mają kilka przyczyn. Pierwszą przyczyną z nich jest grypa ptaków HPAI, która dziesiątkuje stada na całym świecie. Japonia, będąca piątym producentem jaj, zmuszona została do uśmiercenia 11 mln szt. drobiu, co spowodowało, że tamtejsza inspekcja weterynaryjna wydała komunikat o wzrostach i tak już wysokich cen jaj. Zawirowania na rynku pasz i brak jej dostępności wywołały kolejne redukcje w stadach drobiu na rynku azjatyckim. Drugim czynnikiem jest sposób chowu kur. Presja klientów na rezygnację  z chowu klatkowego na bardziej przyjazny – według nich – chów wolnowybiegowy lub ściółkowy powoduje drastyczny wzrost czynników chorobotwórczych, a tym samym dziesiątkowanie stad przez choroby wirusowe. To zarówno HPAI, jak i choroby, które w klatkach występowały zdecydowanie rzadziej, tj. Salmonella czy też E. Coli.

Gazeta wskazuje, że pojawiają się także problemy z mięsem drobiowym i podrobami.

„Tak jest np. z wątróbką drobiową. Ceny podrobów są niższe niż mięsa lepszego gatunku, dlatego popyt  na nie może być wyższy niż zwykle.  W jednej z sieci marketów w Kaliszu jeden klient może kupić maksymalnie kilogram wątróbki. W innych mniejszych sieciach praktyką już są zapisy klientów na kupno podrobów” – czytamy na łamach Kuriera. 

Więcej: https://www.faktykaliskie.info/artykul/46356,cena-rosnie-albo-w-ogole-brakuje-towaru-wszystko-przez-ptasia-grype

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jajeczny kryzys dotarł do Polski?

Kryzys dotyka także Hiszpanów