w , , ,

Według KIPDiP ceny światowe ceny jaj idą w górę

Według danych Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz na świecie nadal utrzymuje się trend wzrostowy pod względem cen jaj. Jak możemy przeczytać w artykule, jednym z powodów jest rosnący popyt m.in. z Japonii, która ma olbrzymi problem z ptasią grypą. Redukowane stada nie są w stanie dostarczyć jaj  w ilości zaspokajającej popyt. Podobna sytuacja wytworzyła się w Ameryce Północnej. W USA wzrost cen za jaja przekroczył już sto procent. W niektórych stanach jest to już ponad 180 procent. Podobnie jak w Japonii, tu także przyczyną mającej podaży jaj jest wirus HPAI. Temat dostępności jaj jest coraz częściej tematem poruszanym nawet w tzw. poważnych mediach.

Ceny jaj poszły w górę także w Europie. W Niemczech cena 10 jaj w klasie M z chowu ekologicznego to już trzy euro. Niewiele mniej, bo 2,65 euro, kosztuje 12 jaj w klasie M z chowu ściółkowego. W Szwajcarii tuzin jaj w klasie M. kosztuje średnio 6,71 USD.

Jak wygląda w tym rankingu Polska? Jesteśmy na 41 miejscu z ceną 2,75 USD za 12 jaj w klasie M. Średnia dla wszystkich 91 państw odnotowywanych w rankingu to 2,86 USD za tuzin „emek”.

Najtańsze jaja można kupić w Indonezji, gdzie za 12 średnich jaj trzeba zapłacić zaledwie osiemnaście centów amerykańskich.

na podstawie: https://www.ppr.pl/wiadomosci/ceny-jaj-na-swiecie-ciagle-w-gore

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Koniec holenderskich „zerówek” w sklepach

Fałszowanie żywności według Skandynawów