LEGISLACJA

Komisja Europejska zapowiada trudną dekadę dla producentów mięsa w UE

Według szacunków KE, w najbliższych dziesięciu latach globalny popyt na mięso wzrośnie, jednak ten trend nie będzie dotyczył Unii Europejskiej, gdzie zapowiada się spadek sprzedaży mięsa – szczególnie wieprzowego.

Zdaniem specjalistów KE w ciągu dziesięciu lat popyt na mięso w skali całego świata wzrośnie o około 43 miliony ton, czyli o roczną produkcję wszystkich państw UE. Jednocześnie zakładają, że w państwach starego kontynentu spadek konsumpcji mięsa spadnie o 3,6 procenta, czyli do poziomu 36,6 mln ton.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się m.in. zmiany w postawach konsumentów, którzy w większym stopniu będą kierowali się pochodzeniem żywności oraz kwestie demograficzne, związane ze starzeniem się społeczeństw Unii Europejskiej.

Co ciekawe, zdaniem ekspertów mięso laboratoryjne w ciągu najbliższej dekady będzie zbyt drogie, by stać się konkurencją dla „naturalnej” żywności.

Więcej: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/mieso/29565-bruksela-wieszczy-trudna-dekade-dla-przemyslu-miesnego-szczegolnie-zle-wrozy-sie-produkcji-wieprzowiny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button