ANALIZA CEN

Rynek drobiu i jaj według specjalistów Credit Agricole

W mediach pojawiły się dane o rynku drobiu w Polsce na podstawie analiz bankowców z Credit Agricole.

Jak zauważają eksperci, obecnie ceny drobiu spadają. Przyczyny takiego stanu rzeczy eksperci widzą z jednej strony z rosnącej podaży mięsa drobiowego na rynku, a z drugiej malejącą siłą nabywczą zarobków mieszkańców naszego kraju. Mówiąc wprost – Polaków coraz częściej nie stać na kupno większej ilości mięsa.

Zdaniem ekspertów Credit Agricole na początku przyszłego roku należy spodziewać się korekty i spadku cen jaj, które w ostatnim czasie znacząco wzrosły. Jednak w dłuższej perspektywie, cena jaj znajdować się będzie w trendzie rosnącym.

W okresie od początku roku do września 2022 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 79,9 procent rok do roku wobec spadku o 14,6 procent w analogicznym okresie 2021 r.

Cena skupu jaj klasy M w październiku wyniosła 64,06 zł/100 sztuk (wzrost o 73,1% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 2,00 zł/kg (wzrost o 39,6% r/r). W konsekwencji w październiku relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 32,20 wobec 25,96 przed rokiem, wskazując na silną poprawę opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym.

„Cena skupu drobiu wyniosła w październiku 6,50 zł/kg (+52,9 proc. r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 2,33 zł/kg (+45,2 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w październiku 2,78 wobec 2,64 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym – czytamy w raporcie Credit Agricole.

Zdaniem ekspertów banku, cena drobiu na koniec tego roku wyniesie około 6,2 złotego za kilogram, a na koniec przyszłego roku 5,50 złotego za kilogram.

Źródło: Credit Agricole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button