w , , ,

Czy wizja świata bez samców to już rzeczywistość?

Według doniesień prasowych naukowcy z Izraela potrafią przy pomocy modyfikacji genetycznych wyhodować kury, który będą znosiły jaja wyłącznie samiczek, a koguty wylęgać się będą co najwyżej w ramach błędu statystycznego. Co więcej, zarówno jaja, jak i wyklute z nich kurczaki nie będą posiadały śladu genetycznych modyfikacji.

Jeżeli doniesienia medialne się sprawdzą, oznaczać to będzie prawdziwy przełom dla hodowli ptaków, gdzie jak wiadomo, kogutki nie są najbardziej pożądanym efektem hodowli.

Co więcej, w niektórych państwach Unii Europejskiej już dzisiaj obowiązują przepisy zakazujące zabijanie piskląt płci męskiej, co z kolei ma negatywny wpływ na opłacalność samej hodowli.

Gen DNA kur Golda (tak mają nazywać się nioski) ma się uaktywniać w jajach wystawionych na działanie niebieskiego światła przez sześć godzin. Światło to nie zaszkodzi zarodkom kurcząt przyszłych niosek, a kupujący kury pochodzące z tego typu hodowli nie będą w stanie odnotować jakichkolwiek różnic w porównaniu z innymi nioskami. To samo dotyczyć będzie jaj.  Jednocześnie efekt modyfikacji genetycznej sprawi, że zarodki kogutków nie będą miały szansy na dalszy rozwój.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostaną opublikowane wszystkie wyniki badań i zostaną udzielone odpowiedzi na wszystkie pytania związane z nową metodą hodowli drobiu.

Oprac. Red.

Źródło: https://www.bbc.com/news/science-environment-63937438

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kupując mięso Niemcy patrzą nie tylko na jakość, ale i na cenę

Rząd Wielkiej Brytanii będzie wspierał badania nad tzw. zrównoważonym białkiem