MEDIA O BRANŻY

Mniej kur, więc jajka drożeją – wyjaśnia next.gazeta.pl

Nad powodami, dla których drożeją jaja, zastawiana się next.gazeta.pl. Jako przyczyny rosnących cen jaj, których tempo wzrostu jest wyższe niż inflacja, podaje m.in. wzrosty kosztów produkcji, na które składają się ceny pasz oraz energii. Przywoływany w tekście analityk banku PKO BP wskazuje przy tym, że w Polsce zmalała liczba niosek.

„W rezultacie, przy niskiej opłacalności produkcji i niepewnej przyszłości wiosną i latem producenci ograniczyli drastycznie liczbę kur nieśnych wstawianych do kurników. W Polsce w okresie kwiecień-lipiec wylęgło się o 20 proc. mniej piskląt kur nieśnych niż rok wcześniej. Po kilku miesiącach widzimy rezultat w postaci mniejszej podaży jaj na rynku – mówi cytowany przez next.gazeta.pl  Michał Koleśnikow z PKO BP. 

Na podaż jaj negatywny wpływ ma też ptasia grypa, która na zachodzie Europy jest przyczyną wybijania całych stad. Stąd też ceny jaj rosną na całym świecie. Średnia cena hurtowa jaj konsumpcyjnych osiągnęła 2,33 euro za kilogram i była o ponad 60 procent wyższa od tych sprzed roku. W tej chwili nie widać też przesłanek do zahamowania dalszego wzrostu cen w dającej się przewidzieć perspektywie.

Oprac. Red.

Więcej: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,29162161,jajka-sa-bardzo-bardzo-drogie-i-to-wcale-nie-koniec-dlaczego.html
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button