w ,

Mniej kur, więc jajka drożeją – wyjaśnia next.gazeta.pl

Nad powodami, dla których drożeją jaja, zastawiana się next.gazeta.pl. Jako przyczyny rosnących cen jaj, których tempo wzrostu jest wyższe niż inflacja, podaje m.in. wzrosty kosztów produkcji, na które składają się ceny pasz oraz energii. Przywoływany w tekście analityk banku PKO BP wskazuje przy tym, że w Polsce zmalała liczba niosek.

„W rezultacie, przy niskiej opłacalności produkcji i niepewnej przyszłości wiosną i latem producenci ograniczyli drastycznie liczbę kur nieśnych wstawianych do kurników. W Polsce w okresie kwiecień-lipiec wylęgło się o 20 proc. mniej piskląt kur nieśnych niż rok wcześniej. Po kilku miesiącach widzimy rezultat w postaci mniejszej podaży jaj na rynku – mówi cytowany przez next.gazeta.pl  Michał Koleśnikow z PKO BP. 

Na podaż jaj negatywny wpływ ma też ptasia grypa, która na zachodzie Europy jest przyczyną wybijania całych stad. Stąd też ceny jaj rosną na całym świecie. Średnia cena hurtowa jaj konsumpcyjnych osiągnęła 2,33 euro za kilogram i była o ponad 60 procent wyższa od tych sprzed roku. W tej chwili nie widać też przesłanek do zahamowania dalszego wzrostu cen w dającej się przewidzieć perspektywie.

Oprac. Red.

Więcej: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,29162161,jajka-sa-bardzo-bardzo-drogie-i-to-wcale-nie-koniec-dlaczego.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Król Karol III przeciwny pasztetom ze stłuszczonych wątróbek

Konsumenci szukają oszczędności. Ich ofiarą staje się nawet podstawowa żywność.