w ,

Portal proponuje czytelnikom budowę własnego kurnika

Jak opisuje portal, do hodowli kur wystarczy nieco miejsca w ogrodzie, gdzie kury będą mogły spokojnie sobie pobiegać i warunkach sielanki skubać trawkę. Niestety, jak zauważa portal, są też obowiązki, do których między innymi zaliczyć trzeba zbieranie zniesionych jaj, wymianę ściółki, karmienie i pojenie ptaków oraz ich wizyty u weterynarza.

Myśląc o hodowli, oczywiście oprócz miejsca do spacerów w ciepłe dni (minimum cztery metry kwadratowe wybiegu dla każdej kury), trzeba zadbać o właściwe lokum dla kur na zimę. Według cen przytoczonych przez portal, domek dla dwóch niosek to wydatek rzędu tysiąca złotych. Pomieszczenie dla dziesięciu kur to już trzy tysiące.  Do tego zakup woliery od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Gdy już czytelnik portalu będzie miał odpowiednią budowlę z wybiegiem, może pomyśleć o kupnie nioski, a najlepiej dwóch na początek (cena od 10 do 200 złotych za sztukę). Potem już z górki: poidło za około 200 złotych, paszy dla kur (miesięcznie wydatek od 40 do 200 złotych dla dwóch sztuk), ściółka (30 złotych/miesiąc) i około dwieście złotych na suplementy i medykamenty, co w przypadku dwóch ptaków daje w sumie około 1,5 tysiąca na stałe elementy i kolejne 800 złotych na rocznych kosztów utrzymania. W zamian, jak podają autorzy opracowania, w przypadku dwóch kur rasy karmazyn, będzie można rocznie pozyskać około 340 jajek.

Może po tych wyliczeniach część społeczeństwa zrozumie, że cena jajka w sklepie wcale nie jest jeszcze tak bardzo wysoka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zaproszenie na konferencję drobiarską

Polska krajem wolnym od ptasiej grypy