LEGISLACJA

Copa-Cogeca zaniepokojona planami KE w sprawie ochrony przed chorobami zakaźnymi drobiu

Jak informuje portal światrolnika.info, w połowie października podczas posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” w ramach Copa-Cogeca omawiano m.in. aktualny stan zwalczania grypy ptaków na podstawie danych z ostatnich trzech lat.

Według przytoczonych podczas spotkania danych, w 2022 roku wirus HPAI stał się bardziej zjadliwy m.in. ze względu na dłuższy okres występowania w środowisku – także w okresie letnim. Bardzo szybko rośnie liczba zarażonych wirusem zwierząt. W zimie 2016/2017 było to około 9 mln sztuk, a 2020/21 ponad 23 miliony i ostatniej zimy ponad 49 milionów sztuk.

Eksperci grupy podkreślali, że dotychczasowe działania mające na celu zwalczanie ptasiej grypy są niewystarczające, a wirus destabilizuje sytuację na rynku drobiu.  Z tego też powodu specjaliści Copa-Cogeca z zaniepokojeniem odnotowali propozycję Brukseli, zgodnie z którą planowane jest zmniejszenie współfinansowania programów weterynaryjnych przez Komisję Europejską.  W ich ocenie, ze względu na bezpieczeństwo żywieniowe Unii Europejskiej, KE powinna zwiększyć pulę środków przeznaczonych na eliminację chorób niebezpiecznych wśród zwierząt.

więcej: https://swiatrolnika.info/hodowla/trzoda-chlewna/copa-cogeca-sprzeciwia-sie-planom-ograniczenia-walki-z-chorobami-zwierzat.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button