MEDIA O BRANŻY

Ostra reakcja na nieprawdziwe informacje o polskim drobiu w TVP

Po “rewelacjach” na temat “białych włókien” w produkowanym przez polskich hodowców mięsie drobiowym, jakie znalazły się w porannej audycji TVP, polskie organizacje drobiarzy skierowały do prezesa TVP pismo, w którym domagają się sprostowania informacji nieprawdziwych i wprowadzających w błąd polskiego konsumenta.

Poniżej zamieszczamy pełny tekst pisma:

Zespół ds. Drobiarstwa Warszawa, dnia 18 października 2022 r.

Porozumienie Rolnicze Zrzeszeń

i Organizacji Drobiarskich

Sz. P. Mateusz Matyszkowicz

Prezes Zarządu

Telewizja Polska S.A

Szanowny Panie Prezesie,

w imieniu organizacji reprezentujących polskich hodowców drobiu wyrażamy oburzenie sytuacją, jaka miała miejsce 13.10.2022 r. podczas emisji programu „Pytanie na śniadanie” w sprawie tzw. białych włókien w mięsie drobiowym.

Zwracamy uwagę, że podczas programu doszło do niedopuszczalnych manipulacji. Widzowie TVP zobaczyli zdjęcia mięsa drobiowego, dostarczone przez aktywistów „Otwartych Klatek”, które miały pochodzić z polskich sklepów i charakteryzować się tzw. chorobą białych włókien. To kłamstwo.

Rzeczona organizacja po raz kolejny wprowadza opinię publiczną w błąd co do faktu, ponieważ białe włókna są w rzeczywistości tkanką tłuszczową, a nie chorobą oraz co do pochodzenia, posługując się zmanipulowanymi materiałami pochodzącymi z krajów trzecich.

Nie wiemy, czy dziennikarze programu „Pytanie na Śniadanie” mieli tego świadomość czy zostali celowo wprowadzeni w błąd? Nie ma jakichkolwiek zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego mięsa drobiowego, a cały proces produkcyjny jest pod nadzorem właściwych instytucji kontrolnych. Polski drób jest zdrowy.

Tymczasem przeciętny odbiorca programu mógł odnieść wrażenie, że kupując w sklepach mięso drobiowe kupuje coś niebezpiecznego. Wrażenie te potęgowane było emitowanymi zdjęciami chorych zwierząt dostarczonymi przez „Otwarte Klatki”, które w tendencyjny i kłamliwy sposób pokazują rzeczywistość polskiej hodowli.

Niestety tym razem wydźwięk audycji Telewizji Polskiej wpisał się w narrację, która do tej pory była charakterystyczna dla działających w kraju koncernów medialnych z obcym kapitałem, bezpardonowo atakujących polskie rolnictwo od wielu lat.

Podkreślamy, że mięso drobiowe w Polsce jest produkowane z zachowaniem wyśrubowanych unijnych standardów i cieszy się od lat niezmiennym powodzeniem wśród odbiorców na całym świecie. Nieodpowiedzialne informacje medialne mogą zniszczyć jedną z najważniejszych gałęzi polskiego rolnictwa i gospodarki.

Mając powyższe na względzie oczekujemy sprostowania przedstawionych nieprawdziwych informacji

podczas jednego z październikowych programów „Pytanie na śniadanie”.

Liczymy na zrozumienie naszych argumentów i interwencję w opisanej przez nas sprawie. Jednocześnie deklarujmy gotowość do współpracy w szczegółowym wyjaśnieniu sprawy.

Z poważaniem, Dariusz Goszczyński

Przewodniczący Zespołu ds. drobiarstwa

Sygnatariusze Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich

Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka PrzewodniczącyKrajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza Dariusz Goszczyński Prezes ZarząduPolski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu Andrzej Danielak Prezes Zarządu Głównego
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz Piotr Lisiecki, Prezes ZarząduKrajowa Rada Izb Rolniczych Zygmunt Stromski Przewodniczący Ekspert Copa-CogecaOgólnopolski Związek Producentów Drobiu „POLDRÓB” Stefan M. Chrzanowski Dyrektor Biura OZPD POLDRÓB
Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi Wiesław Wojtczak Prezes ZarząduZrzeszenie Rolników i Producentów Indyk Lubuski Beata Włodarczyk – Lewandowska Prezes ZarząduUnia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI Wiesław Różański Prezes Zarządu
Polska Federacja Hodowców Drobiu Jakub Pióro Prezes ZarząduRegionalna Grupa Producentów Drobiu FARMER Włodzimierz Olszewski Prezes ZarząduStowarzyszenie Innowatorów Wsi Krzysztof Łuczak Dyrektor Generalny

Do wiadomości:

  • Henryk Kowalczyk, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • Jarosław Kaczyński, Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button