MAKROEKONOMIA

Analitycy o perspektywach polskiego rynku drobiu

Jak informuje Farmer.pl, z danych GUS wynika, że krajowa cena skupu drobiu według cen na sierpień 2022 roku wzrosła o 49 proc. roku do roku, dochodząc do poziomu 6,62 złotego za kilogram.

Zdaniem autorów przytaczanego raportu, produkcja drobiu w państwach UE maleje m.in. ze względu na panującą we Francji i Hiszpanii grypę ptaków.  W tym samym czasie produkcja drobiu w Polsce rosła, jednak był to efekt odbudowywania produkcji po ubiegłorocznych stratach wywołanych grypą ptaków.

Kłopoty producentów w dużych państwach UE spowodowały wzrost eksportu kurczaka produkowanego w Polsce o 17,2 procent rok do roku w sierpniu 2022 roku. Zdaniem analityków, import drobiu z Ukrainy nie miał większego wpływu na obniżenie cen w państwach UE.

Patrząc z perspektywy kilku najbliższych trzech kwartałów, autorzy opracowania GUS przewidują dynamikę wzrostu cen skupu drobiu na poziomie 1-7 procent rok do roku, po ostatnich wzrostach rzędu 44-46 procent w drugim kwartale 2022 roku.

Więcej: https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/drob-i-jaja/analitycy-w-i-pol-2023-r-dynamika-cen-skupu-drobiu-moze-byc-znacznie-nizsza,124241.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button