MAKROEKONOMIA

Pierwsze ogniska grypy ptaków w USA

Na fermie indyków w stanie Indiana Amerykańska Agencja ds. Zdrowia Zwierząt potwierdziła zakażenie wysoce zjadliwym szczepem H5N1 wirusa grypy ptaków.

W czterech kurnikach zaobserwowano zwiększone upadki i mniejsze spożycie wody. W jednym z nich, w którym znajdowały się 19-tygodniowe indory, próbki padłych ptaków wysłano do laboratorium weterynaryjnego, które stwierdziło, że indory są zakażone wirusem HPAI. Zgodnie z przepisami wszystkiego 29 tys. indyków zostanie ubitych i poddanych utylizacji. Potwierdzenie zakażenia na komercyjnej fermie w stanie Indiana spowodowało ogromny niepokój w amerykańskim przemyśle drobiarskim. Zaostrzono środki bezpieczeństwa, restrykcyjne procedury wprowadzają najwięksi producenci drobiu w USA. Eksperci uważają, że wirus pochodzi od dzikich ptaków ze wschodniego wybrzeża, gdzie niedawno potwierdzono pierwszy od 2016 roku przypadek zakażenia u dzikiej kaczki.

Stan Indiana zajmuje trzecie miejsce w USA pod względem produkcji indyków, pierwsze pod względem produkcji kaczek i drugie pod względem produkcji jaj oraz piskląt na fermy produkujące jaja. Władze USA poinformowały partnerów handlowych o wystąpieniu ogniska grypy ptaków – najprawdopodobniej importerzy amerykańskiego drobiu wprowadzą zakaz importu z ferm na terenie stanu Indiana. 

 

 

KIPDiP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button