ORGANIZACJE DROBIARSKIE

PILNE! Pomoc dla hodowców drobiu dotkniętych kryzysem COVID-19

Uprzejmie informuję, że w dniu dzisiejszym ARiMR opublikowała ogłoszenie o naborze wniosków o pomoc dla rolników dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa: https://www.arimr.gov.pl/ogloszenia-prezesa-arimr/artykuly/ogloszenie-prezesa-agencji-restrukturyzacji-i-modernizacji-rolnictwa-w-sprawie-mozliwosci-sklada-2.html

Wnioski będzie można składać od 9 do 30 września br.. Pomoc przysługiwać będzie m.in. hodowcom kurcząt rzeźnych. Istnieją wymogi prowadzenia fermy na dzień 1 marca br. i przemieszczenia kurcząt rzeźnych w okresie 15.03-15.06 br. W praktyce więc każda ferma kurcząt funkcjonująca w okresie lockdownu powinna się kwalifikować – przyjęto w tym zakresie uwagi organizacji branżowych, w tym naszej. Wyłączeni są rolnicy którzy wyczerpali już limit 100 tys. EUR pomocy w zw. z COVID.

Stawka pomocy dla hodowców kurcząt rzeźnych, jak niżej (zaznaczam, że jest to stawka, która nie równa się wielkości ostatecznej pomocy, ta będzie odpowiednio weryfikowana w dół lub w górę w zależności od zainteresowania/puli naboru  – szczegółowy wzór w załączniku do rozporządzenia):
a) 2200 zł – jeżeli rolnik lub jego małżonek prowadził produkcję w rozmiarze co najmniej 1000 sztuk zwierząt i nie więcej niż 5000 sztuk zwierząt (nie uwzględniono naszej uwagi o obejmowaniu pomocą ferm odpowiedniej wielkości)
b) 10 800 zł – jeżeli rolnik lub jego małżonek prowadził produkcję w rozmiarze co najmniej 5001 sztuk zwierząt i nie więcej niż 9000 sztuk zwierząt,
c) 21 500 zł – jeżeli rolnik lub jego małżonek prowadził produkcję w rozmiarze co najmniej 9001 sztuk zwierząt i nie więcej niż 13 000 sztuk zwierząt,
d) 30 000 zł – jeżeli rolnik lub jego małżonek prowadził produkcję w rozmiarze powyżej 13 000 sztuk zwierząt (kurcząt rzeźnych).

Formularze wniosku i załączników do wniosku dostępne są tutaj: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/pomoc-dla-rolnikow-szczegolnie-dotknietych-kryzysem-covid-19/wniosek-i-formularze-zalacznikow-do-pobrania.html

Same wymagania wniosku opisane są w par. 6 załączonego rozporządzenia. W razie pytań dot. tej sprawy – proszę o kontakt.

Informacyjnie dodam, że Ministerstwo Rolnictwa “wyważało” pulę dostępnej pomocy do potrzeb i skali skutków pandemii dotykającej w różnym stopniu poszczególne gałęzie rolnictwa (w tym spadki cen). Po analizie uznało, że hodowcy kurcząt rzeźnych należeli do najbardziej dotkniętych. W oparciu o te analizy zdecydowało się nie dedykować pomocy producentom jaj konsumpcyjnych i hodowcom kaczek. Beneficjentami będą natomiast m.in. producenci jaj wylęgowych kur rzeźnych.

Treść rozporządzenia TUTAJ

Niniejsza informacja przesłana została z upoważnienia władz Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Autor: Przemysław Rybka

tel. +48 695 666 036, p.rybka@kolegial.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button