w ,

Zmiany rozporządzenia w sprawie ptasiej grypy

Szanowni Państwo,

W załączeniu przesyłam rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 722). Rozporządzenie było procedowane w trybie ekspresowym, w związku z tym nie trafiło do konsultacji społecznych m.in. ze związkami branżowymi.

Przedmiotowy akt prawny uchyla rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz.2091).

Jakie są podstawowe zmiany w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia?

  1. Przede wszystkim złagodzono środki dotyczące trzymania drobiu w odosobnieniu (często w praktyce w zamknięciu), co ma kluczowe znaczenie w przypadku gatunków i rodzajów drobiu, dla których istotna  jest możliwość przebywania na świeżym powietrzu (gęsi, drób ekologiczny, czy drób z wolnego wybiegu). Natomiast nadal utrzymany jest przepis mówiący o konieczności utrzymywania drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami. Oznacza to, że zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie i hodowcy drobiu są zobowiązani do podjęcia wszelkich kroków, by nie dopuścić do kontaktu z dzikimi ptakami.
  2. Wprowadzono przepisy dotyczące ściółki: konieczność jej zabezpieczenia a także nabywanie i stosowanie ściółki zabezpieczonej przed kontaktem ze zwierzętami i ich odchodami, ze znanych źródeł pochodzenia
  3. Zniesiony został zakaz urządzania targów, pokazów i wystaw.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu jutrzejszym, tj. 6 kwietnia 2017 r.

Z poważaniem

lek.wet. Aleksandra Porada

Ekspert ds. bezpieczeństwa żywności i weterynarii

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Silny złoty szkodzi równie mocno jak ptasia grypa

Ceny zbóż, drobiu i jaj