Zapowiada się ostry protest rolników UE przeciwko umowie z Mercosurem
Po kolejnych zapowiedziach przedstawicieli Komisji Europejskiej o możliwości zbliżającego się podpisania umowy o wolnym handlu z Mercosurem, rośnie fala protestów przeciwko tej umowie wśród europejskich rolników – głównie we Francji, Polsce, choć pojawiają się głosy sprzeciwu także w Niemczech – kraju generalnie sprzyjającym umowie (w myśl zasady samochody za żywność).
Polscy rolnicy i hodowcy przekazali na ręce rządu swoje stanowisko, w którym zdecydowanie sprzeciwiają się podpisaniu umowy, dającej z jednej strony możliwość wprowadzania na olbrzymią skalę taniej żywności, produkowanej z pominięciem standardów hodowli wymaganych przez tę samą KE od rolników i hodowców w Unii Europejskiej. Wskazują przy tym, że wpuszczenie na europejski rynek mięsa (m.in drobiowego) produkowanego w zupełnie innych realiach prawnych i ekonomicznych, naraża całą produkcję żywności w UE na marginalizację lub nawet wypchnięcie jej poza granice Wspólnoty.
Bardzo gorąco zapowiadają się najbliższe dni we Francji, gdzie tamtejsze organizacje rolnicze wezwały dzisiaj do organizacji protestów przeciwko umowie z Merosurem. Jedna z głównych francuskich federacji rolniczych FNSEA wezwała swych członków do mobilizacji, by „przyciągnąć uwagę władz i prosić o pomoc”. Manifestacje mają rozpocząć się w poniedziałek, 18 listopada. Protesty zapowiedziały też m.in. Cooridination Rurale i Confederation Paysanne, która wywodzi się z ruchów protestu przeciw gospodarczej globalizacji.
„Będziemy we wszystkich departamentach. Chcemy, żeby usłyszano głos Francji” – powiedział we środę szef FNSEA Arnaud Rousseau w wywiadzie dla radia France Inter. „Wasi słuchacze nie mają świadomości, że umowa handlowa, która powiąże kraje Ameryki Południowej z Europą może mieć dramatyczne konsekwencje dla Francji” – dodał.
Wczoraj grupa ponad 600 deputowanych do obu izb francuskiego parlamentu oraz do Parlamentu Europejskiego, reprezentujących różne środowiska polityczne, wystosowała apel w tej sprawie do przewodniczącej Komisji Europejskiej. W dokumencie, który opublikował dziennik „Le Monde”, jego sygnatariusze zwrócili uwagę Ursuli von der Leyen na to, że umowa z Mercosur w obecnym kształcie nie spełnia „kryteriów demokratycznych, gospodarczych, środowiskowych i społecznych” Republiki Francuskiej. Sygnatariusze apelu podkreślili też, że będzie zagrożeniem dla demokracji „w naszym kraju, który już znajduje się pod polityczną presją antyeuropejskiego populizmu”.
Premier Francji ma dziś rozmawiać na ten temat w Brukseli z szefową KE. Według francuskiego resortu rolnictwa Michel Barnier ma podkreślić „swój absolutny sprzeciw wobec porozumienia”.
Do zawarcia umowy konieczne jest uzyskanie zgody minimum 15 z 27 państw UE.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.