GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCIMEDIA O BRANŻY

Amerykańscy drobiarze domagają się szczepień stad przed grypą ptaków

Już od kilku miesięcy część ferm we Francji (z powodzeniem) stosuje szczepionki przed grypą ptaków. Teraz w ich ślady chcą iść hodowcy z USA. Jak podaje agencja Reuters, tamtejsi rolnicy coraz mocniej namawiają administrację prezydenta Bidena, by wydała zgodę na szczepienie przeciwko grypie ptaków nie tylko kur, czy indyków, ale także krów.

Jak zaznacza agencja, tej jesieni stada w wartej 67 miliardów dolarów branży drobiarskiej w USA po raz pierwszy są narażone na podwójne ryzyko infekcji z mleczarni i ptaków migrujących, które mogą rozprzestrzeniać chorobę. Ptasia grypa, która jest śmiertelna dla drobiu i zmniejsza produkcję mleka u krów mlecznych, wyeliminowała ponad 100 milionów kurczaków i indyków od 2022 r. w największej epidemii w historii USA.

Rose Acre Farms, drugi co do wielkości producent jaj w USA, domaga się od Departamentu Rolnictwa USA  (USDA) by ten zezwolił na szczepienia, powiedział Reutersowi dyrektor generalny Marcus Rust. Firma straciła miliony kur w wyniku epidemii i przenosi zakład hodowli kurczaków w Indianie, ponieważ znajduje się on po drugiej stronie autostrady od rezerwatu przyrody, który przyciąga migrujące kaczki, powiedział.

„Jesteśmy rolnikami. Chcemy, aby nasze zwierzęta żyły”, powiedział Rust.

Przeniesienie wirusa na bydło w 14 stanach i zakażenia 13 pracowników ferm mleczarskich i drobiu w tym roku zaniepokoiły naukowców i urzędników federalnych ryzykiem dla ludzi wynikającym z dalszego rozprzestrzeniania się.

Wiodące krajowe grupy zajmujące się jajami, indykami i produktami mleczarskimi argumentowały w sierpniowym liście do Sekretarza Rolnictwa Toma Vilsacka, że ​​skutki ekonomiczne epidemii uzasadniają wdrożenie szczepionki. A federalni ustawodawcy twierdzą, że USDA powinno przyspieszyć badania nad szczepionką i opracować nowe metody, które pomogą rolnikom uniknąć epidemii.

Rzecznik USDA powiedział, że agencja współpracuje z agencjami stanowymi i federalnymi oraz badaczami w celu ochrony zwierząt gospodarskich, rolników i pracowników rolnych oraz prowadzi badania nad szczepieniami zwierząt.

Obawy urzędników i hodowców budzi efekt, z którym spotkali się hodowcy francuscy – w niektórych państwach nie można sprowadzać szczepionego drobiu, ponieważ istnieje obawa, że szczepionka „maskuje” chore osobniki.

„Powszechne szczepienie komercyjnego drobiu nie jest możliwe w krótkim okresie” — napisał Vilsack w liście, który grupa zajmująca się dobrostanem zwierząt Farm Forward uzyskała na podstawie wniosku o udostępnienie dokumentacji publicznej i udostępniła agencji Reuters.

Coraz więcej krajów rozważa szczepionki, które kiedyś były tabu. Francja w zeszłym roku zaczęła szczepić kaczki przeciwko ptasiej grypie. Nowa Zelandia, w której nigdy nie odnotowano przypadku ptasiej grypy, testuje szczepionkę na pięciu gatunkach dzikich ptaków.

Stany Zjednoczone zatwierdziły awaryjne użycie szczepionki przeciwko ptasiej grypie w celu ochrony kondorów kalifornijskich w zeszłym roku. Zaszczepiono blisko sto kondorów i dzięki temu udało się uniknąć choroby w tej grupie ptaków.

Ptaki wędrowne mogą przenosić wirusa bez umierania i przenosić go na inne ptaki. Wydaje się jednak, że mniej dzikich ptaków ulega zakażeniu, prawdopodobnie dlatego, że budują odporność, powiedział Ramey.

źródło: thepoultrysite.com


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button