AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Amerykański Departament Rolnictwa o eksporcie drobiu z Ukrainy

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) ukraińska produkcja mięsa z kurczaka idzie w górę w 2024 r. i oczekuje się, że w 2025 r. będzie nadal powoli rosnąć, ale nadal nie osiągnie poziomu odnotowanego przed inwazją Rosji na ten kraj na początku 2022 r. To samo dotyczy eksportu mięsa kurcząt.

W praktyce produkcja w tym i przyszłym roku powinna pozostać w miarę stabilna, przy rocznym wzroście na poziomie nieco ponad pół procenta. Stabilność dotyczy także całkowitej podaży krajowej, która w okresie trzech lat utrzymuje się na poziomie około 1,370 mln ton/rok, ze względu na znaczne ograniczenie importu.

Nie spada natomiast eksport: w tym roku ma on wzrosnąć o prawie 4%, a w 2025 ma tendencję wzrostową o co najmniej 1%. Dzieje się tak pomimo faktu, że Unia Europejska nałożyła ograniczenia na import drobiu pochodzenia ukraińskiego, spełniając wymagań wspólnotowego sektora drobiarskiego. Innymi słowy: Ukraina szukała nowych rynków.

Nawiasem mówiąc, zwiększenie eksportu stało się kluczowym czynnikiem dla ukraińskich producentów, ponieważ popyt krajowy znacznie spadł w wyniku ucieczki ludności w wyniku wojny. Zatem oczekiwane 2,5% zmniejszenie krajowej dostępności w 2004 r. czy „zero” wzrostu w 2025 r. nie musi oznaczać spadku spożycia na mieszkańca.

Warto zauważyć, że w latach 2015-2021 eksport mięsa kurcząt z Ukrainy wzrósł niemal trzykrotnie, z niecałych 160 tys. ton/rok do blisko 460 tys. ton/rok. Jest to tom, który nie został powtórzony od czasu inwazji rosyjskiej.

 

na podstawie: Avisite


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button