AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIARYNEK KONSUMENTA

Czy producenci drobiu z Ukrainy znaleźli sposób na limity UE?

W czasie, gdy unijni i krajowi politycy zapewniają o skuteczności wprowadzonych na producentów drobiu z Ukrainy limitów eksportowych (jeżeli chodzi o jaja, limit został wyczerpany, coraz bliżej tego punktu jest limit mięsa drobiowego),  francuska organizacja drobiarzy Anzol ostrzega przed planami dotyczącymi budowy przez inwestorów z Ukrainy dwóch gigantycznych ferm drobiu w Chorwacji. Według danych przytoczonych przez Francuzów, projekty zwiększą roczną produkcję kurczaków o 45 mln ptaków, gdy obecnie w całej Chorwacji rocznie produkuje się 235 mln ptaków.

Plany opracowują 2 duże ukraińskie spółki rolne, MHP i PCC, którym zdaniem Anvola „kierują oligarchowie”. MHP chce wybudować 200 kurników, w których będzie przebywać 8 milionów kurczaków. W pełni zintegrowany obiekt obejmuje także własne wylęgarnie, wytwórnię pasz, rzeźnie, zakwaterowanie pracowników i inne obiekty. Francuska organizacja nie podaje szczegółów na temat drugiego projektu.

Jak przypomina portal Poultryworld to pod naciskiem hodowców drobiu,  UE niedawno ponownie wprowadziła ograniczenia dotyczące ilości kurczaków, które można przywozić bezcłowo z Ukrainy. Ograniczenia te nie dotyczą jednak drobiu produkowanego przez ukraińskie firmy w państwie UE. Innymi słowy, inwestorzy ukraińscy budując w Chorwacji wielkotowarowe fermy drobiu, mogą w pełni czerpać korzyści z wolnego rynku wewnętrznego.

„Projekty w Chorwacji niewątpliwie spowodują falę kurczaków hodowanych w sprzeczności z oczekiwaniami konsumentów i wszystkimi zasadami Unii Europejskiej. Ptaki te, pochodzące z nieistniejącego w Europie typu hodowli drobiu, stanowią zagrożenie dla produkcji francuskiej i modelu gospodarstw rodzinnych w Europie. Co więcej, niska konkurencja na francuskim rynku krajowym będzie stanowić dalsze ograniczenie suwerenności żywnościowej naszego kraju” – uważa Anvol.

 Anvol zwraca się do władz UE oraz do eurodeputowanych, aby nie przeznaczali żadnych funduszy europejskich na te projekty. Francuska organizacja zwraca uwagę, że od 2008 roku MHP otrzymało już łącznie 400 mln euro z Europejskiego Banku Rozwoju.

„Te nowe projekty są dalekie od strategicznych kierunków Unii Europejskiej w odniesieniu do rolnictwa, takich jak ograniczenie stosowania antybiotyków i emisji dwutlenku węgla, a także od francuskiego modelu rodziny obejmującego odpowiedzialne rolnictwo i zaangażowanie na rzecz zrównoważonego wynagrodzenia plantatorów”, stwierdza Anvol. „Od produkcji paszy, wylęgarni, hodowli, uboju zwierząt i ich przetwarzania, firmy te skupiają całą swoją działalność i scentralizują ją w jednej lokalizacji XXL, aby maksymalnie obniżyć koszty produkcji. W ten sposób będą ogromną gratką dla całego francuskiego przemysłu drobiarskiego” – podsumowuje Anvol.

 

I.Sz. na podstawie Poultryworld


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button