AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Brazylia zwiększa eksport

Brazylijskie Stowarzyszenie Białka (ABPA) poinformowało, że brazylijski eksport mięsa z kurczaka wyniósł w maju 451 000 ton. Liczba ta przekracza o 4,2% całość przewiezioną w tym samym okresie ubiegłego roku, która wyniosła 433,3 tys. ton. W tym samym okresie sprzedaż mięsa kurcząt wygenerowała przychody w wysokości 818,7 mln USD, co stanowi saldo o 5,6% niższe od przychodów ogółem odnotowanych w tym samym okresie ubiegłego roku, które wyniosły 867,4 mln USD.

Biorąc pod uwagę okres od stycznia do maja, dostawy mięsa z kurczaka osiągnęły poziom 2152 mln ton, czyli o 1,4% mniej niż odnotowane w tym samym okresie 2023 r., kiedy wyniosły 2183 mln ton. Przychody wygenerowane z eksportu w pierwszych pięciu miesiącach roku wyniosły 3842 mld USD, co stanowi saldo o 10,2% niższe w porównaniu z łącznymi przychodami wysłanymi w tym samym okresie 2023 r., wynoszącymi 4281 mld USD.

Nadal analizując majowe dostawy, głównym eksporterem została Paraná z 198,9 tys. ton, czyli o 11,2% więcej niż odnotowana w tym samym okresie ubiegłego roku. Następne są Santa Catarina z 89,6 tys. ton (+2,2%) i Rio Grande do Sul, które w obliczu skutków logistycznych spowodowanych majowymi powodziami odnotowało spadek dostaw w miesiącu o 11,4%, łącznie o 56,4 tysiąc ton. São Paulo z 25,4 tys. ton (+4,9%) i Goiás z 22,9 tys. ton (+15,4%) uzupełniają ranking pięciu największych państw eksportujących.

„Majowy wynik był drugim co do wielkości w roku i piątym w miesięcznej historii eksportu mięsa kurcząt” – powiedział Ricardo Santin, prezes ABPA. „To ważny wyznacznik tempa rocznego eksportu, które powinno utrzymać się na poziomie powyżej 430 tys. ton miesięcznie. Niestety smutne przeciwności losu, jakie wydarzyły się w Rio Grande do Sul, odcisnęły swoje piętno również na przepływie eksportu z państwa. “

W rankingu głównych kierunków kierunków prym wiodą Chiny, które w maju zaimportowały 49,8 tys. ton, czyli o 23,6% mniej niż ogółem odnotowanym w tym samym okresie ubiegłego roku. Następne w kolejności są Zjednoczone Emiraty Arabskie z 39,6 tys. ton (+22,2%), Arabia Saudyjska z 37,5 tys. ton (+31,2%), Japonia z 32,2 tys. ton (-15,4%), Republika Południowej Afryki z 32,1 tys. ton ( +12,6%), Irak z 24 tys. ton (+35,5%) i Meksyk z 20,5 tys. ton (+96,3%).

„Brazylia wzmocniła swoją pozycję największego światowego dostawcy mięsa z kurczaka halal, odnotowując znaczny wzrost sprzedaży do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, takich jak Libia i niedawno otwarta Algieria” – powiedział Luís Rua, dyrektor ds. rynków ABPA. „Konieczne jest także zwrócenie uwagi na inne kraje na kontynencie afrykańskim wraz z powrotem obecności Brazylii na rynkach o potencjale wzrostu w nadchodzących miesiącach”.

 

źróło- poultrysite


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button