AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Wojna nie przeszkadza rosyjskiemu gigantowi

Czerkizowo, drugi co do wielkości rosyjski producent mięsa brojlerów, jest na dobrej drodze do dalszego zwiększenia produkcji w 2024 r., powiedział rzecznik firmy lokalnemu serwisowi informacyjnemu Agroinvestor.

Rzecznik dodał, że wzrost oczekiwany jest dzięki usprawnieniu działalności w centralnej części europejskiej Rosji oraz rozbudowie przejętych pod koniec 2022 roku aktywów w Republice Baszkirii i obwodzie czelabińskim na Uralu.

„Będziemy powstrzymywać się od prognozowania dokładnych wielkości produkcji na 2024 r., ponieważ trudno je dzielić w zmiennym otoczeniu zewnętrznym” – powiedział rzecznik.

W 2023 r. w Czerkizowie wyprodukowano 986 tys. ton mięsa brojlerów, co oznacza wzrost o 17,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rzecznik powiedział, że jednym z kluczowych trendów ubiegłego roku na rynku rosyjskim był wzrost dochodów konsumentów, który spowodował wzrost popytu na żywność. „Nasze moce produkcyjne zaspokajały rosnący popyt na tyle, na ile pozwalały nasze możliwości” – stwierdził.

Przedstawiciel Czerkizowa przyznał także, że przed spółką stoją wyzwania „ze względu na trudną sytuację geopolityczną”.  Jako przykład podał problemy z dostawami zachodniego sprzętu, technologii i części zamiennych.

Według rzecznika, gigant rosyjskiego przemysłu drobiarskiego pracuje nad zapewnieniem nieprzerwanych dostaw części zamiennych i komponentów dla swoich gospodarstw i obiektów, poszerzając listę dostawców i lokalizując część produkcji w Rosji.

Do negatywnych zjawisk przedstawiciel giganta spożywczego zaliczył m.in. wzrost kosztów operacyjnych oraz problem z zapewnieniem odpowiedniej siły roboczej.

Niedobór rąk do pracy to jeden z kluczowych problemów rosyjskiej gospodarki ostatnich 2 lat. W badaniu opublikowanym w grudniu 2023 roku w Rosji brakuje około 5 milionów pracowników.

Na podstawie:

https://www-poultryworld-net.translate.goog/poultry/broilers/russias-broiler-meat-giant-shares-expansion-plans/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

 


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button