AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Rabobank – poprawia się sytuacja w produkcji drobiu

Według najnowszego raportu Rabobanku, w tym roku producenci drobiu w Europie mogą liczyć na wzrost popytu, napędzany m.in. lepszą dostępnością cenową mięsa drobiowego dla mieszkańców kontynentu.

Zdaniem ekspertów Rabobanku, po słabej drugiej połowie 2023 r., warunki na światowym rynku drobiu stopniowo się poprawiają. Na kilku rynkach, które borykały się z nadpodażą i spadającymi cenami, w pierwszym kwartale 2024 r. warunki na rynku lokalnym uległy poprawie.   Kluczowym czynnikiem pozostanie jednak świadomość cenowa wśród konsumentów.

„Z perspektywy globalnej spodziewamy się wzrostu od 1,5% do 2% w 2024 r., napędzanego głównie przez rynki wschodzące w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Wzrost w Europie, USA i Japonii będzie powolny” – przekazał analityk Rabobanku.

Największą niewiadomą pozostaje sytuacja będąca wynikiem konfliktów w rejonie Morza Czarnego i Morza Czerwonego. Ataki islamistów na Morzu Czerwonym komplikują przewóz towarów przebiegającymi w pobliżu szlakami morskimi, a to z kolei negatywnie wpływa na terminy dostaw i ich koszt.

Przepływy handlowe do i z Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki są szczególnie podatne na zmiany. Mogłoby to w miarę możliwości zwiększyć skupienie się na handlu regionalnym lub w inny sposób prowadzić do wyższych kosztów i potencjalnie opóźnionych dostaw, szczególnie w przypadku towarów wytwarzanych głównie w jednym regionie, takich jak dodatki paszowe, sprzęt, produkty zdrowotne dla zwierząt lub określone produkty drobiowe, takie jak przetworzone drób lub całe ptaki na Bliski Wschód.

Na opłacalność produkcji drobiu wpływają niskie ceny pasz, które w porównaniu z 2023 rokiem spadły o około 15-25 procent. Dostawy paszy w Brazylii oraz krajach i regionach półkuli północnej, takich jak USA, UE i Rosja, są dobre, a ceny spadają. Z punktu widzenia podaży i popytu wydaje się, że światowe ceny surowców osiągnęły najniższy poziom, głównie ze względu na obawy dotyczące geopolityki, kwestii handlowych i pogody (takich jak El Niño).

Problemem nadal pozostaje grypa ptaków, jednak nie jest wykluczone, że do zwalczania jej skutków oprócz klasycznych metod, takich jak szczepienia, zostanie włączona sztuczna inteligencja, która będzie mogła opracować modele ochrony przed zakażeniami.

Oprac. I.Sz.

Źródło: https://www.thepoultrysite.com/news/2024/03/global-poultry-market-conditions-improve-rabobank


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button