AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Rosja opanowała problemy z produkcją drobiu

Wojna rosyjskim drobiarzom niestraszna?

Według urzędników rosyjskim władzom udało się przywrócić krajowy rynek drobiu i jaj przy użyciu marchewki hojnych państwowych środków wsparcia i kija w postawi dochodzeń antymonopolowych.

Według danych rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, w ostatnich dniach  średnia cena hurtowa mięsa brojlerów na rynku rosyjskim spadła o 0,1% do 157 rubli (1,73 USD) za kg. Średnia cena hurtowa paczki 10 jaj spadła o 1,3% do 89,7 rubli (0,99 USD).  Dynamika cen utrzymała się od stycznia 2024 r., po bezprecedensowych turbulencjach w drugiej połowie 2023 r. Nie ma już mowy o niedoborach mięsa drobiowego na półkach sklepowych, do jakich dochodziło jeszcze w styczniu tego roku.

Urzędy na pomoc rynkowi

Pod koniec 2023 r. rosyjski rząd przyjął dekret zezwalający rosyjskim władzom regionalnym na podjęcie kroków w celu obniżenia cen drobiu i jaj.  Aż 34 regiony wykorzystały to narzędzie, podpisując umowy z 2.2 tys.  producentami żywności, w ramach których obiecali ograniczyć wzrost cen hurtowych w zamian za pewne korzyści. W przypadku większych dostawców, do akcji wchodził rosyjski urząd antymonopolowy FAS. Dochodzenie organów ujawniło, że w szczególnych przypadkach dynamika cen w górę nie była uzasadniona przez odpowiedni wzrost kosztów produkcji lub zmianę marginalności przedsiębiorstw. W sumie FAS rozpoczął 10 spraw przeciwko rosyjskim producentom drobiu i jaj za złamanie prawa antymonopolowego.

Była i marchewka…

Dzięki hojnej pomocy państwa Rosja jest na dobrej drodze do rozszerzenia produkcji jaj i drobiu w 2024 roku, powiedział Maxim Uvaidov, zastępca szefa rosyjskiego ministerstwa rolnictwa. Urzędnik poinformował, że  51 farm  ma w radykalny sposób rozszerzyć produkcję jaj, dzięki kredytom bankowym z subsydiowanym stopami procentowymi. W 2023 roku rosyjska produkcja jaj osiągnęła 46,6 miliarda sztuk, dodając 1,2% do poziomu z 2022, powiedział Uvaidov.

Podobne działania są wykonywane w segmencie mięsa drobiowego, aby zachęcić rolników do zwiększenia skali działalności. Plan na rok 2024 zakłada wyprodukowanie o 2% więcej mięsa drobiowego niż w 2023 r. W 2023 r. rosyjscy rolnicy wyprodukowali 5,156 mln ton drobiu w masie ubojowej, o 0,3% więcej niż w roku poprzednim.

Na podstawie: https://www.poultryworld.net/the-industrymarkets/market-trends-analysis-the-industrymarkets-2/russia-has-seemingly-overcome-the-poultry-crisis/


Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button