GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCIBADANIA I ROZWÓJ

Co trzecia francuska kaczka została zaszczepiona przeciwko grypie ptaków

Według danych francuskiego ministerstwa rolnictwa, do tej pory około jedna trzecia francuskich kaczek komercyjnych otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko wysoce zjadliwej grypie ptaków (HPAI). Liczba kaczek komercyjnych, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciwko grypie HPAI H5N1, przekroczyła 21,6 miliona (stan na 4 marca). To o trzy miliony więcej niż podawano 12 lutego.

Zgodnie z polityką krajową wszystkie regiony Francji kontynentalnej rozpoczęły obecnie szczepienie kaczek komercyjnych. Jak dotąd najwięcej szczepień przeprowadzono w zachodnich i południowo-zachodnich regionach Pays de Loire, Nouvelle Aquitaine i Occitanie.

W następstwie kilku fal HPAI, które miały miejsce w ostatnich latach, które zdewastowały w szczególności sektor kaczek w kraju, Francja podjęła decyzję o rozpoczęciu szczepień kaczek komercyjnych w październiku ubiegłego roku. Docelowa liczba kaczek wyniosła 64 miliony, obejmujących główne gatunki, w stadach średniej i dużej wielkości i wytwarzających produkty nieprzeznaczone na eksport.

W okresie od listopada ubiegłego roku do połowy stycznia ministerstwo potwierdziło 10 ognisk HPAI we francuskich stadach drobiu. Wszystkie powiązano z serotypem wirusa HPAI H5N1. Tylko trzy ogniska dotyczyły kaczek, natomiast drugie dotyczyło sześciu stad indyków i jednego kur niosek.

Pod koniec lutego władze oficjalnie ogłosiły Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt  (WOAH), że  problem epidemi został „rozwiązany”.

Na podstawie:

https://www-wattagnet-com.translate.goog/poultry-meat/diseases-health/avian-influenza/article/15665918/france-makes-progress-on-avian-flu-vaccination?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button