AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Maleje eksport mięsa drobiowego z UE

W 2023 r. wywóz mięsa z kurczaka z UE spadł o 1,8 procenta, do czego przyczynił się spadek sprzedaży mięsa z kurczaka z UE do Demokratycznej Republiki Konga (o 18 proc.) i o 11 proc.  do Arabii Saudyjskiej – dwóch głównych rynków zbytów tego surowca ze Wspólnoty.

Inne rynki, na których odnotowano spadek eksportu z UE, to Ukraina, Kuba, Liberia i Malezja. Mimo że ceny eksportowe UE do Arabii Saudyjskiej spadły o 7% w 2023 r., ceny są nadal o 16% wyższe niż w 2021 r.

Dla porównania w 2023 r. cena importowa z Arabii Saudyjskiej brazylijskiego mięsa z kurczaka spadła o 23%. Ogólnie rzecz biorąc, wraz z rosnącymi kosztami produkcji w całej UE, unijny eksport mięsa z kurczaka jest obecnie ogólnie mniej konkurencyjny, zwłaszcza na rynkach afrykańskich.

Wielka Brytania pozostaje największym odbiorcą mięsa drobiowego z  UE (wzrost o 1%), – głównie dzięki eksportowi z Polski i Niemiec, który skutecznie konkuruje z mięsem  z Tajlandii, Brazylii, Chin i Ukrainy. Republika Południowej Afryki, która była głównym odbiorcą kurczaka z UE (do 122 000 ton w 2019 r.), importowała mniej niż 2300 ton w 2022 r. W 2023 r. import mięsa z kurczaka z UE do Republiki Południowej Afryki wzrósł do 12 500 ton, ponieważ ograniczenia dotyczące HPAI złagodziły handel z Holandii, Hiszpanii i Irlandii. Eksport mięsa kurcząt z UE na Ukrainę w 2023 r. spadł o 14%.

Mięso oddzielone mechanicznie (MSM), które kiedyś eksportowano z Polski na Ukrainę, obecnie jest produkowane i spożywane lokalnie. Kawałki mięsa o wysokiej wartości produkowane na Ukrainie są w coraz większym stopniu eksportowane do Unii Europejskiej.

Ogniska HPAI prawdopodobnie będą w dalszym ciągu wpływać na eksport mięsa kurcząt z UE. Chociaż koszty produkcji mięsa z kurcząt w UE ustabilizowały się ze względu na niższe ceny energii i paszy, konkurencja ze strony tańszego ukraińskiego mięsa z kurczaka będzie w dalszym ciągu ograniczać możliwości eksportu. Oczekuje się, że unijny eksport mięsa z kurczaka pozostanie na niezmienionym poziomie z 2023 r.

Na podstawie: https://www-thepoultrysite-com.translate.goog/news/2024/03/eu-chicken-meat-exports-expected-to-remain-flat-in-2024-gain?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button