AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Ukraina domaga się długotrwałego planu eksportu żywności

Unia Europejska musi umożliwić ukraińskim producentom żywności dostęp do rynków UE w perspektywie długoterminowej, a nie tylko przedłużać środki z roku na rok, pozostawiając ich na łasce nacisków politycznych, podał Reuters , cytując w poniedziałek wyższego rangą urzędnika ukraińskiego.

Ukraina chce trwale usunąć cła i kontyngenty na import produktów rolnych z UE poprzez aktualizację swojej umowy handlowej z UE lub przynajmniej przedłużyć obecne zawieszenie o trzy lata, powiedział Markiyan Dmytrasevych,  ukraiński wiceminister polityki rolnej i żywności.

Agencja przypomina, że Komisja Europejska zaproponowała zniesienie ceł i kontyngentów importowych na ukraińskie produkty rolne – pierwotnie zawieszonych w 2022 r. po inwazji Rosji, która dotknęła dostawy przez Morze Czarne – na kolejny rok, do czerwca 2025 r.

We wniosku wprowadzono jednak „hamulec awaryjny” w przypadku drobiu, jaj i cukru, zezwalający na cła w przypadku przekroczenia średniego poziomu importu z lat 2022 i 2023.

Większość rządów UE poparła tę propozycję, ale sytuacja wśród prawodawców jest niejasna. W czwartek komisja parlamentarna ma głosować nad wnioskiem, ale z pewnymi możliwymi poprawkami.

Obejmują one rozszerzenie listy produktów do hamulców awaryjnych i dodanie jako roku odniesienia roku 2021, przed inwazją Rosji, kiedy ukraiński eksport do UE został ograniczony cłami i kontyngentami.

Zdaniem ukraińskiego polityka, ukraińskie produkty rolne nie szkodzą rynkom UE. Stwierdził, że ukraiński cukier importowany do UE stanowi niecałe 3% spożycia, a ceny w supermarketach nadal są powyżej poziomu przedwojennego.

Źródło: https://www-thepoultrysite-com.translate.goog/news/2024/03/ukraine-needs-long-term-plan-for-food-exports-to-eu-official-says?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button