AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Skutki kryzysu w Strefie Gazy dla drobiarzy w Izraelu

O tym, jak wiele jest czynników wpływających na bezpieczeństwo żywnościowe kraju przekonują się obecnie hodowcy drobiu w Izraelu, gdzie konflikt z Hamasem zbiegł się z ogniskami rzekomego pomoru drobiu, które pojawiły się w czwartym kwartale ubiegłego roku w wielu fermach drobiu na terenie tego kraju. Pod koniec ub. roku z tego powodu wybito 16 milionów sztuk drobiu.

Jak podaje lokalny izraelski dziennik „Marker” sprzedawcy detaliczni byli ostatnio zaniepokojeni dwucyfrową podwyżką cen hurtowych drobiu. Zmiany nie znalazły jeszcze odzwierciedlenia na metkach z cenami artykułów spożywczych, ale nastąpi to wkrótce – czytamy w publikacji.

Prawdziwym problemem jest także brak siły roboczej w ubojniach. Wojna zabrała mężczyzn. Na przykład Kiryat Shmona, w którym znajduje się rzeźnia Of HaGalil, i Sha’ar HaNegev, w którym mieści się podobna rzeźnia Of Oz, odczuły niedobór siły roboczej w następstwie ewakuacji pobliskich osad ze względów bezpieczeństwa. W tych dwóch ubojniach obrabia się w sumie 20 procent wszystkich kurczaków.

W tym kontekście niektórzy izraelscy detaliści podjęli kroki w celu ograniczenia inflacji za wszelką cenę. „Występuje tu połączenie epidemii z zamknięciem ferm drobiu i rzeźni na północy i południu. W tej chwili nie osiągamy zysków ze sprzedaży kurczaków, w pełni ponosząc wzrost kosztów” – powiedział gazecie anonimowy rzecznik pewnej firmy zajmującej się sprzedażą detaliczną.

Kurczak jest uważany za produkt wrażliwy na cenę, dlatego sprzedawcy detaliczni powstrzymują się od podnoszenia cen, aby uniknąć utraty klientów. „Taka [podwyżka cen] zdarza się od czasu do czasu” – dodał rzecznik. „Zwykle trwa to półtora miesiąca i wszystko wraca do poprzedniego stanu. Ale teraz wojna wywiera wpływ i nikt nie wie, co będzie dalej”.

Więcej:  https://www-poultryworld-net/the-industrymarkets/market-trends-analysis-the-industrymarkets-2/israel-poultry-industry-hit-by-war-and-labour-shortage/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button