AKTUALNOŚCIBADANIA I ROZWÓJ

Rosjanie inwestują w genetykę

Na terenie Rosji w obwodzie czelabińskim rozpoczęła się budowa nowego kompleksu, którego celem będzie opracowywanie krzyżówek genetycznych drobiu.  Projekt o wartości 3,5 miliarda rubli (32 miliony dolarów) realizowany jest przez prywatną rosyjską firmę rolniczą Sitno we współpracy z naukowcami z Ogólnorosyjskiego Instytutu Badawczo-Technologicznego Hodowli Drobiu, zajmującymi się opracowaniem nowej krzyżówki.

Docelowo w obiekcie będzie można odchowywać milion piskląt ze stada rodzicielskiego w skali roku. Pierwsza partia odmiany Smena9 będzie mogła opuścić kompleks już w przyszłym roku. Jak przypominają eksperci, jest to pierwsza krajowa krzyżówka wyhodowana w Rosji od czasów upadku ZSRR i zarejestrowana do użytku komercyjnego w 2020 roku.  Nie jest tajemnicą, że tworząc nowe obiekty Rosja chce się uniezależnić od importu materiału genetycznego do produkcji swojej żywności. Do 2030 r. rosyjska genetyka powinna stanowić 25 proc. krajowej produkcji mięsa drobiowego. Obecnie rosyjska genetyka stanowi zaledwie 5 proc. produkcji drobiu w kraju, szacuje Konstantin Korniejew, dyrektor wykonawczy moskiewskiej firmy konsultingowej Rincon Management.

 „Cel wyznaczony przez rząd jest możliwy do osiągnięcia pod warunkiem zapewnienia wystarczającego napływu inwestycji w sektorze” – powiedział Korniejew lokalnej gazecie „Agroinvestor”.

Korniejew podkreślił, że w zwiększaniu produkcji Smeny 9 „nie chodzi o poprawę produktywności”, gdyż wszystkie mieszańce mają prawie takie same parametry wydajnościowe. Zauważył, że głównym uzasadnieniem projektu jest zmniejszenie zależności od importu. Perspektywy rozwoju rosyjskiej genetyki drobiu zależą także w dużej mierze od możliwości eksportu, powiedział Korniejew, wyrażając pewność, że rosyjskie centra genetyczne niewątpliwie będą starały się promować mieszańce Smena wśród klientów zagranicznych.

Na podstawie: https://www.poultryworld.net/poultry/genetics/russia-gears-up-import-replacement-of-poultry-genetics/
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button