Francuzi ostrożnie o umowie z Mercosurem
Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do zakończenia negocjacji z krajami Mercosuru na temat porozumienia handlowego. Powodem ma być brak „klauzul lustrzanych” stosowanych w odniesieniu do produktów importowanych. Jak się okazuje, w ocenie organizacji Livestock and Meat Interprofessional (Interbev), istnieje możliwość ratyfikacji umowy dzięki zastosowaniu wybiegu polegającego na wydzieleniu z niej części handlowej, o co może wnieść niemiecka branża samochodowa. Zdaniem organizacji, w rzeczywistości procedura ta pozwoliłaby uniknąć jednomyślnego głosowania państw członkowskich UE.
Jak zaznaczą eksperci, w przypadku francuskiego sektora hodowlanego i mięsnego „byłoby nie do pomyślenia, aby Francja nie zachowała prawa zawetowania umowy, która nie nakłada na importowane produkty tych samych standardów, co we Francji i Europie”. Na takie rozwiązanie nie zgadza się Jean-François Guihard, prezes Interbev, który mówi: „W kontekście kryzysu w rolnictwie dziś niezwykle ważne jest, aby instytucje europejskie oceniły zakres decyzji, jakie mogłyby podjąć w nadchodzących dniach, jeśli nie chcą, aby sytuacja się pogorszyła. Francja w żadnym wypadku nie może zrzec się swojego prawa weta i musi stanowczo i zdecydowanie sprzeciwić się porozumieniu UE-Mercosur, porozumieniu szkodliwemu dla naszych sektorów i niebezpiecznemu dla naszej suwerenności”.
Problem rosnącego importu żywności z państw spoza Unii Europejskiej stał się prawdziwym utrapieniem polityków, którzy do tej pory traktowali go jako temat poboczny. Prawdopodobnie jednym z argumentów, który przekonuje coraz większą grupę polityków do poważnego zajęcia się tematem są masowe protesty producentów żywności w różnych państwach Wspólnoty. Rolnicy mówią to, co wiadome było od wielu miesięcy – produkcja żywności w UE – przy narzuconych przez urzędników normach nie ma szans w konkurencji z masowo produkowaną żywnością w państwach trzecich, gdzie zasady obowiązujące w UE nie istnieją. Widowiskowe przejazdy ciągników połączone z przedstawieniem argumentów, w których domagają się wysłuchania ich argumentów dotyczących niesprawiedliwych zasad produkcji żywności, zdają się przynosić efekty.
Oprac. I.Sz. na podstawie: pigprogress-net
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.