Sposób Belgów na mniejszą emisję azotu
Belgijskie Stowarzyszenie Pasz (BFA) Belgijski Instytut Badań Rolniczych, Rybołówstwa i Żywności (ILVO) wspólnie z Belgijskim Stowarzyszeniem Pasz (BFA) będzie prowadzić badania nad związane z możliwością zrównoważonej produkcji zwierzęcej poprzez opracowanie odpowiednich pasz. Na trzy projekty, których realizacja rozpocznie się w maju 2024 roku, przeznaczono blisko trzy miliony euro.
Jak zaznacza BFA, projekty wpisują się w cele europejskiej strategii „od pola do stołu”, w której znaczącą rolę odgrywa transformacja ekologiczna, dobrostan zwierząt i ochrona bioróżnorodności.
Pierwszy projekt pt. „Optymalna podaż białka w paszach dla świń”, realizowany we współpracy z naukowcami z Wageningen Livestock Research, mapuje zapotrzebowanie tuczników na aminokwasy. Badania te są niezbędne do optymalizacji składu pasz dla tuczników. Projekt przyczynia się także do zmniejszenia wpływu hodowli trzody chlewnej na środowisko poprzez badanie bezpośredniego wpływu zmiany poziomu białka w paszy dla zwierząt na emisję azotu.
W drugim projekcie „Normy zapotrzebowania na energię dla drobiu: optymalizacja” partnerzy wraz z KU Leuven skupią się na udoskonaleniu i optymalizacji norm zapotrzebowania na energię dla drobiu, szczególnie ukierunkowanych na bieżącą produkcję mięsa drobiowego, koncentrując się między innymi na rasach wolno rosnących. W trzecim projekcie pn. „Wdrożenie surowców o obiegu zamkniętym w paszach dla zwierząt” wspólnie z Uniwersytetem w Gandawie badana będzie jakość różnych nowych surowców o obiegu zamkniętym, które można wykorzystać w paszach dla zwierząt.
Katrien D’hooghe, dyrektor zarządzająca BFA zwraca uwagę, że dzięki stosowaniu odpowiednich pasz mających niższe zawartości białka surowego, tylko w samej Belgii emituje się o ponad 12 milionów kg mniej azotu, niż w przypadku pasz produkowanych wcześniej. Jednocześnie zaznacza, że w celu osiągnięcia możliwie wysokich efektów określonych w karcie zrównoważonego rozwoju BFA, konieczne są dalsze badania naukowe.
Na podstawie materiałów BFA – I.Sz.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.