ANALIZA CEN

Rabobank o rynku mięsa

Według najnowszej prognozy Rabobanku, w 2024 roku wzrost produkcji białka zwierzęcego wyniesie zaledwie 0,4 procenta, przy czym najszybciej rosnącym rynkiem pozostaje mięso drobiowe.

Eksperci Rabobanku wskazują, że na rynku mięsa drobiowego wzrost w ciągu całego roku może wynieść od 1,5 do 2 procent. Przypomnijmy, że w 2023 rok wzrost wyniósł 1,1 procenta. Największe wzrosty spodziewane są w Azji Południowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej, ale na poziomie poniżej średniej. Zdaniem Nan-Dirka Muldera, starszego analityka ds. białka zwierzęcego Rabobanku, problem pozostanie nadwyżka produkcji u wiodących eksporterów. 

„Nadpodaż może znacząco wpłynąć na rentowność, co widzieliśmy wcześniej w 2023 r. w Brazylii, USA i Republice Południowej Afryki” – zauważył Mulder.

Na popyt wpływ będzie miała sytuacja gospodarcza. Zdaniem Rabobanku, konsumenci dysponujący ograniczonym budżetem w wyborze mięsa będą kierować się głównie ceną, a dystrybutorzy będą poszukiwali surowca w odpowiednio niskiej – akceptowanej przez odbiorcę końcowego – cenie.

„Rynki kierowane cenami będą ciągłym wyzwaniem dla producentów w 2024 r., ponieważ branża nadal będzie borykać się ze stosunkowo wysokimi kosztami i potencjalną zmiennością. Koszty pasz nieznacznie spadną, ale globalne problemy geopolityczne, takie jak wojna na Ukrainie, zamieszanie na Bliskim Wschodzie i zagrożenia pogodowe mogą mieć wpływ na koszty pasz, a także ceny ropy i gazu” – uważa Rabobank.

Dużą niewiadomą pozostaje skala szkód, jakie wyrządzi w stadach na całym świecie grypa ptaków. Ogniska tej choroby stwierdzono tej zimy w kluczowych obszarach produkcyjnych na terenie USA, Kanady, Meksyku. Choroba nie ominęła ferm na terenie Europy, w tym Polski. 

Zdaniem Rabobanku, w miarę poprawy sytuacji ekonomicznej, istnieje szansa na wzrost zainteresowania konsumentów produktami klasy premium, dającymi szanse na wyższą wartość dodaną dla ich producentów.

Oprac. I.Sz.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button