MAKROEKONOMIA

Rosja zgadza się na bezcłowy import mięsa drobiowego

Komisja celna rosyjskiego rządu w przyszłym roku zezwoli na bezcłowy import 160 tysięcy ton mięsa brojlerów. Zdecydowana większość tego kontyngentu, porównywalnego do importu z lat poprzednich, pochodzić będzie z państw nie wchodzących w skład Wspólnoty Niepodległych Państw. W latach poprzednich głównym eksportem mięsa drobiowego do Rosji była Białoruś, korzystająca ze wspólnej przestrzeni celnej z Rosją w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Jak informuje portal poultryworld.com, według komunikatów rosyjskiego rządu, bezcłowy import kurczaków ma na celu ustabilizowanie sytuacji cenowej na rynku krajowym. Obecnie ceny mięsa drobiowego w Rosji są najwyższe od 2014 roku, czyli od czasu wprowadzenia przez rząd tego kraju embarga na import żywności z Unii Europejskiej.

Rosyjski związek drobiarski Rosptitsesojuz, jako przyczynę dramatycznego wzrostu cen drobiu wskazał w swoim oświadczeniu m.in. grypę ptaków  i brak środków na odnowienie stad oraz inwestycje w nowe fermy przy coraz gorszym stanie technicznym już istniejących. W 2023 r. rosyjscy hodowcy drobiu odnotowali wzrost kosztów pracy i związanych z konserwacją sprzętu o 25-30% w porównaniu z rokiem poprzednim. Koszt szczepionek i farmaceutyków wzrósł o 15-25 proc., a opakowań o 8-25 proc. – wyliczył Rosptitsesojuz. W efekcie w październiku 2023 r. tusza brojlerów podrożała o prawie 50%. Oczekuje się, że w 2023 r. rosyjska produkcja drobiu utrzyma się na poziomie z roku poprzedniego – podała organizacja. Dla utrzymania odpowiedniej podaży własnej żywności, rosyjski rząd zastanawia się nad przyjęciem rozwiązania postulowanego przez branżę, a polegającego na udzielaniu subsydiowanych pożyczek na okres 8 lat. Oznaczałoby to powrót do rozwiązań z pierwszych lat po wprowadzeniu embarga, gdy kredyty preferencyjne były głównym narzędziem rozwoju produkcji żywności. W późniejszych latach program był ograniczany.

Oprac. I.Sz.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button