RYNEK KONSUMENTA

KOWR chwali wyniki branży drobiarskiej w Polsce

Według danych KOWR, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku polscy producenci drobiu wyprodukowali prawie 1,6 mln ton mięsa, co oznacza wzrost o 7 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Co ważne, dane GUS, na które powołuje się KOWR dotyczą jedynie firm zatrudniających powyżej 50 pracowników. W całym ubiegłym roku, zdaniem GUS, w Polsce wyprodukowano ponad 3 mln ton mięsa drobiowego. Zdaniem KOWR, oznacza to, że Polska jest największym producentem tego mięsa w UE.

Wraz ze wzrostem wolumenu produkcji, spadły ceny skupu brojlerów, co jest wynikiem m.in. rosnącą produkcją tego mięsa w innych krajach UE oraz importem z Brazylii i Ukrainy. Jeżeli chodzi o eksport, to w pierwszym półroczu br. wyniósł on ponad milion ton, czyli o około 4 procent więcej, niż rok temu.

Nadal głównymi rynkami eksportowymi dla polskich drobiarzy są kraje Unii Europejskiej: Niemcy (141 tys. ton w pierwszym półroczu br.), Holandia (93 tys. ton) i Francja (79 tys. ton). W tym samym czasie sprowadzono do naszego kraju 105 tysięcy ton.

Oprac. I.Sz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button