w , ,

Od piątku żywność z Ukrainy może przekraczać polską granicę

W sobotę rząd podjął decyzję o zablokowaniu importu i tranzytu przez terytorium Polski kilkudziesięciu artykułów – w tym zbóż, mięsa drobiowego i jaj. Podobne decyzje podjęli Słowacy, Węgrzy, Bułgarzy. W Rumunii także mówi się o konieczności zablokowania wwozu artykułów żywnościowych z Ukrainy, których niekontrolowany napływ zagraża funkcjonowaniu rolnictwa rumuńskiego.

Po kilku dniach władze RP podjęły decyzję o otwarciu granic dla tranzytu żywności z Ukrainy. Granice zostaną ponownie otwarte w piątek. Jak zapewniają przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, mowa jedynie o tranzycie żywności. Transporty mają być zaplombowane i pilotowane przez odpowiednie służby.

“Udało się doprowadzić do takich mechanizmów, które spowodują, że żadna tona zboża nie zostanie w Polsce, że towary będą przewożone tranzytem przez Polskę. (…) Przede wszystkim przez pewien czas będzie konwój, konwój każdego transportu przez Polskę” – powiedział minister rolnictwa. Szef resortu zapowiedział, że do lipca, cała nadwyżka zbóż, czyli ok. 4 mln ton, wyjedzie z Polski by zrobić miejsce dla zbóż z nowych żniw.

Minister Waldemar Buda podkreślił, że opracowano mechanizm zabezpieczający przez sprzedażą towaru w czasie tranzytu.

“Uruchomimy przejazd przez Polskę tych towarów, które są w załączniku do rozporządzenia, od północy od piątku. Ten czas, do tego momentu, jest potrzebny na wydanie dwóch rozporządzeń ministra finansów i aktualizację mojego rozporządzenia. Wprowadzimy plomby elektroniczne i system SENT dla tych towarów. To będzie podstawą do zmiany mojego rozporządzenia” –

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/komisja-europejska-przyjmujemy-z-zadowoleniem-porozumienie-polski-i-ukrainy-ws-zbo%C5%BCa/ar-AA1a2dZH?ocid=msedgntp&cvid=cab2103489e24816bed1537caee429f1&e

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ukraińska „Kvochka” w polskim markecie

Bankowcy o prognozach cen drobiu i jaj