Władze Wielkiej Brytanii rozważają wprowadzenie szczepień na grypę ptaków
Od października 2021 roku na terenie Wielkiej Brytanii w wyniku zakażenia H5N1 padło lub zostało prewencyjnie wybite ponad 140 milionów ptaków. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) potwierdził, że bada szczepienia jako potencjalny środek zapobiegawczy. Dodał jednak, że nie jest na etapie zmiany polityki (do tej pory Defra zakazał masowych szczepień stad drobiu i zwierząt trzymanych w niewoli w celu zahamowania rozprzestrzeniania się ptasiej grypy).
Skąd zmiana stanowiska? Powodem ma być potwierdzone 240 przypadków przeniesienia grypy ptaków na ludzi w czterech krajach oraz kolejne przypadki przenoszenia wirusa na inne ssaki. Jednak jak przyznają specjaliści Defry, obecnie stosowane szczepionki nie są całkowicie pewną barierą przed przenoszeniem wirusa grypy przez ptaki.
„Obecnie Wielka Brytania jest na poziomie zagrożenia 3. Oznacza to, że w genomie wirusa zachodzą zmiany, które mogą skutkować rozprzestrzenianiem się między ssakami. Jeśli dojdzie do transmisji ze ssaka na ssaka, przesunie się ona do poziomu 4. Poziom 5 oznaczałby zwiększone zaniepokojenie możliwością przenoszenia wirusa przez człowieka”
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia rozważa obecnie możliwość wprowadzenia testów przepływu bocznego. Byłyby używane do wykrywania ptasiej grypy u ludzi, tak jak były używane podczas wybuchu Covid-19 w Wielkiej Brytanii.
Na podstawie: https://plantbasednews.org/lifestyle/health-and-fitness/uk-avian-bird-flu-vaccinations/