MAKROEKONOMIA

Import drobiu z Ukrainy to nie problem – uważa KIPDiP

Na łamach „cen rolniczych” pojawiła się opinia Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, która podsumowuje eksport drobiu z Ukrainy w 2022 roku. Jak przytacza portal, z Ukrainy sprzedano 413 tysięcy ton drobiu. Największymi odbiorcami była Słowacja, Holandia i Arabia Saudyjska. W tym samym tekście wskazuje się, ze jeżeli chodzi o eksport do UE, to w ubiegłym roku wzrósł on o 60 procent w stosunku do 2021, co dało wzrost o około 50 tysięcy ton.

„ Powyższe dane zdają się pokazywać, że problem z ukraińskim mięsem w Europie jest dużo mniejszy niż powszechnie się sądzi. Prawdziwe problemy leżą zupełnie gdzie indziej. Chodzi przede wszystkim o niesłychanie efektywną cenowo konkurencję z Brazylii, a także o problemy w europejskich wysyłkach do krajów afrykańskich, których po wzroście cen pasz nie stać już na zakup mięsa drobiowego od producentów ze Starego Kontynentu. Europejską bolączką jest także relatywnie mała efektywność w zdobywaniu, utrzymywaniu oraz pogłębianiu rynków zbytu w krajach trzecich. Ta sztuka dużo lepiej wychodzi wspominanym już Brazylijczykom oraz Amerykanom” – wyjaśnia Izba.

Źródło: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/drob/30194-kipdip-problem-z-ukrainskim-miesem-w-europie-jest-duzo-mniejszy-niz-powszechnie-sie-sadzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button