MAKROEKONOMIA

Oszukana wieś protestuje na granicy polsko-ukraińskiej. To sprzeciw przeciwko niekontrolowanemu importowi zboża i mięsa drobiowego

Na przejściu granicznym z Ukrainą trwają protesty rolników z Oszukanej Wsi. Jak informuje portal „Farmer.pl” głównym przedmiotem protestu jest import zbóż z Ukrainy, który zapełnił silosy firm skupujących w Polsce. Jednak jak zaznacza portal, zdaniem protestujących problem zaczyna    już dotyczyć także polskiego rynku produkcji drobiu i mleczarskiego.

„Na nasz rynek wpływa nie tylko wątpliwej jakości zboże, ale też oleje, drób i owoce. To problem nas wszystkich, a rząd zdaje się tego nie widzieć. Na nasze stoły trafiają kurczaki wychodowane niezgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami. W piekarniach robi się bułki z mąki, która została wytworzona z ukraińskiego zboża. Zboża z mykotoksynami, uprawianego bez żadnych wytycznych i ograniczeń w stosowaniu pestycydów. Nawet jeśli na nasze stoły trafia polskie mięso nie możemy mieć żadnej pewności, że zwierzęta nie były skarmiane paszą ze zboża technicznego, czyli zakwalifikowanego jako najniższa możliwa jakość” – cytuje protestujących portal.

Protestujący zapewniają, że ich celem nie jest blokowanie pomocy dla Ukrainy, a jedynie jej prowadzenie w taki sposób, aby nie odbywała się ona kosztem obywateli naszego kraju. Zdaniem rolników, najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie ściśle kontrolowanych korytarzy, którymi żywność z Ukrainy będzie transferowana poza granice Polski.

Oprac. na podstawie: https://www.farmer.pl/fakty/polsko-ukrainska-granica-zablokowana-oszukana-wies-strajkuje,128378.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button