MAKROEKONOMIA

UE wypłaci odszkodowania za niekontrolowany import z Ukrainy?

Komisarz Janusz Wojciechowski powiedział na konferencji prasowej, że rozważane są mechanizmy rekompensat dla rolników z niektórych państw UE, których rynki w znaczący sposób odczuły niekontrolowany import zbóż z Ukrainy w 2022 roku. Jak przyznał urzędnik, napływ dużych ilości zbóż po niższych cenach zza wschodniej granicy UE wywołał w kilku sąsiadujących z Ukrainą państwach problemy na rynku żywnościowym. Ze względu na brak jednomyślności wśród przedstawicieli poszczególnych państw nie jest rozważane przywrócenie ceł czy kontyngentów na ukraińską żywność. Zdaniem Wojciechowskiego, rozwiązaniem problemy może być wypłacanie pewnych kwot z funduszu kryzysowego, jednak nie podał żadnych bliższych mechanizmów ewentualnych rekompensat. Wojciechowski podkreślił, że do Rady nie wpłynęły żadne postulaty zmierzające w kierunku przywrócenia barier celnych na przywóz płodów rolnych z Ukrainy.

Problem importu taniej żywności z Ukrainy nie dotyczy tylko zbóż. Podnoszonym od kilku miesięcy także przez polskich producentów tematem jest import drobiu i jaj. Import mięsa drobiowego wzrósł w 2022 roku  z 90 tys. ton (tyle wynosił roczny kontyngent importowy) do 163 tys. ton.

Komisarz podkreślił,  że eksport drobiu z Ukrainy prowadzi w zasadzie jedna duża firma i Komisja Europejska musi zając się tą kwestią i rozważyć kolejne kroki wobec tego importu.

źródło: https://www.farmer.pl/fakty/granica-z-ukraina-pozostanie-otwarta-beda-rekompensaty,127784.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button