GRYPA PTAKÓW

Kolejne ognisko ptasiej grypy – tym razem na Lubelszczyźnie

Według informacji udzielonych 19 grudnia przez Lubelski Urząd Wojewódzki, na terenie gospodarstwa kaczek rzeźnych w Kaniwoli (powiat łęczyński) odkryto nowe ognisko ptasiej grypy. Według komunikatu służb wojewody, rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków z zakażonych stad oraz dezynfekcji kurników.

Powiatowy lekarz weterynarii w Łęcznej pobrał do badań próbki z trzech stad, w których  utrzymywano blisko 40 tysięcy kaczek.  Decyzją wojewody za obszar zapowietrzony uznano część powiatu łęczyńskiego obejmujący obejmujący część pow. łęczyńskiego: gm. Ludwin (Kaniwola, Kobyłki, Uciekajka, Rozpłucie Pierwsze, część miejscowości Rogóźno położona na wschód od drogi nr 820, część miejscowości Dąbrowa położona na wchód od drogi nr 820 oraz część miejscowości Dratów położona na północny-wschód od Kanału Wieprz-Krzna) i Puchaczów (Nadrybie Ukazowe i część miejscowości Nadrybie Wieś położona na północ od drogi nr 1716L), a także obszar zagrożony wystąpieniem wirusa w pow. łęczyńskim (miasto Łęczna i część gmin Cyców, Puchaczów, Ludwin, Łęczna) i lubartowskim (część gmin Uścimów, Ostrów Lubelski, Sosnowica i Urszulin).

W listopadzie ministerstwo rolnictwa ogłosiło Polskę jako kraj wolny od grypy ptaków. Jednak już 7 grudnia stwierdzono obecność wirusa tej choroby na fermie w Fałkowicach (opolskie), gdzie znajdowało się blisko 220 tysięcy kurzych niosek.  W kolejnych dniach wirusa odkryto w dwóch przydomowych stadach drobiu w miejscowościach  sąsiadujących z Fałkowicami. W połowie grudnia potwierdzono ognisko grypy w liczącym 13 tysięcy indyków rzeźnych  na terenie miejscowości Nowopole (woj. kujawsko-pomorskie).

Już dzień później  Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o trzech nowych ogniskach HPAI: w gospodarstwie komercyjnym w Borkach (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie utrzymywano prawie 20 tysięcy indyków rzeźnych, w Kaniwoli (woj. lubelskie), z 39 tysiącami kaczek i w Skrzanach (woj. mazowieckie) w gospodarstwie utrzymującym prawie 62 tysiące sztuk drobiu różnych gatunków. W kolejnych dwóch dniach  (17 i 18 grudnia) pojawiło się ognisko w Kociołkach (łódzkie), gdzie do likwidacji przeznaczono stado 13 tysięcy kaczek hodowlanych i Międzychodzie (mazowieckie) z 25 tysiącami indyków rzeźnych.

Według stanu na dzień 19 grudnia 2022 roku liczba drobiu w ogniskach wynosi obecnie 1 707 151 sztuk.

Źródło: media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button