w , ,

ONZ opublikował indeks światowych cen żywności – rolnicy i producenci mięsa mają powody do obaw?

Według danych opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, indeks światowych cen żywności wskazuje na tendencję malejącą, jeżeli chodzi o ceny zbóż, nabiału i mięsa. Natomiast jeżeli chodzi o oleje roślinne i cukry ceny rosną.

Jak zaznaczają analitycy, ceny głównych produktów żywnościowych objętych badaniami ONZ powróciły na poziomy sprzed rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Zdaniem specjalistów, oznacza to zmniejszenie popytu, a tym samym brak presji na wzrost cen.  

„Światowy indeks cen żywności w listopadzie 2022 r. spadł do 135,7 pkt ze 135,9 pkt w październiku. To ósmy z rzędu spadek indeksu, który teraz jest na podobnym poziomie jak w listopadzie 2021 r. W dniu wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2022 r., notowania wynosiły 135,3 pkt. Historyczny rekord indeksu przypadł na marzec 2022 r. na poziomie 159,7 pkt.” – informują media.

Źródło: media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ogłoszeniu Polski jako kraju wolnego od ptasiej grypy kolejne państwa znoszą zakazy eksportu mięsa drobiowego z Polski.

Gazy cieplarniane powstają także przy produkcji roślinnej