MAKROEKONOMIA

#HodowcyRazem ostrzegają: zakaz produkcji żywności bez pasz GMO w Polsce, skończy się importem wieprzowego i drobiowego.

Jak informuje portal agropolska.pl, proponowane przez polskie władze zmiany prawa przewidują wprowadzenie od 1 stycznia 2024 (lub od 2025 – według poprawek przyjętych przez komisję sejmową) zakazu stosowania w Polsce do produkcji żywności pasz wykorzystujących żywność modyfikowaną genetycznie. Jednocześnie władze naszego kraju nie pomyślały o wprowadzeniu zakazu sprowadzania do Polski mięsa produkowanego przy użyciu pasz GMO.

“Oznacza to, że jeśli w Polsce zabronione będzie stosowanie pasz zawierających GMO, to nie ma zakazu importowania mięsa od zwierząt żywionych paszami z udziałem modyfikowanej soi czy kukurydzy z innych krajów UE, które takiego zakazu, zgodnie z prawem UE, nie wprowadziły (…) Nie będzie również żadnej możliwości udowodnienia, że importowane mięso pochodzi od zwierząt żywionych paszami z udziałem GMO”.

Trudno przy tym nie przyznać racji uczestnikom inicjatywy, którzy działania polskich władz uznają za formę utrudniania działalności polskim producentom mięsa i pozbawiania nas szans na konkurencję z producentami mięsa z innych państw.

Red. na podstawie: https://www.agropolska.pl/produkcja-zwierzeca/inne/zakaz-stosowania-pasz-gmo-wzrosnie-import-zywnosci-gm,931.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button