AKTUALNOŚCI

Kolejne ograniczenia Białorusi w imporcie drobiu z Polski

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, Białoruś wprowadziła kolejne ograniczenia na drób w Polski. Oficjalnym powodem decyzji naszego wschodniego sąsiada ma być występowanie w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków. Dlatego władze Białorusi rozszerzyły dotychczasowe ograniczenia o zakaz wwozu żywego drobiu, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów przetwórstwa jaj kurzych oraz puchu i pierza z województwa łódzkiego. W ten sposób restrykcje białoruskie dotyczą obecnie dwóch województw – wielkopolskiego i łódzkiego. Nadal istnieje  możliwość wwozu z województwa lubuskiego, mazowieckiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego do Republiki Białorusi:
– żywego drobiu (z wyjątkiem dzikiego, zoologicznego i cyrkowego);
– jaj wylęgowych;
– mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
– puchu i pierza;
– trofeów myśliwskich dzikiego ptactwa (drobiu);
– nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, zawierających składniki z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie i przeznaczonych do produkcji karm dla drobiu.

Jednocześnie utrzymany zostaje zakaz wwozu z ww. regionów
– dzikiego ptactwa oraz ptactwa przeznaczonego do ogrodów zoologicznych i cyrków;
– jaj konsumpcyjnych;
– pasz i dodatków paszowych, zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
– pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Źródło: GIW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button