AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Brazylia potęgą drobiarstwa

Choć brazylijski eksport mięsa kurcząt rozpoczął się w 1975 roku, w ostatnim ćwierćwieczu ubiegłego wieku Brazylia była jedynie graczem wspierającym w międzynarodowym handlu tym produktem, gdyż w tamtym czasie na rynku dominowały Stany Zjednoczone (absolutny lider) i niektóre kraje europejskie, w tym Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Holandia.

Na przykład w pierwszej dekadzie XXI w. wielkość wywozu z Brazylii – blisko 900 tys. ton – odpowiadała około 18% całości światowej, a reszta została rozdzielona pomiędzy USA – nieco ponad 2,230 mln ton, co stanowiło 46% ogółem – oraz pozostali eksporterzy (36% ogółu).

Scenariusz ten zmienił się w kolejnych latach i w 2004 roku Brazylia została liderem w branży, pozycję tę utrzymała do dziś i którą sam Departament Rolnictwa USA (USDA) uważa za nie do pobicia. Do tego stopnia, że ​​przewiduje, że w 2025 r. w USA eksport będzie odpowiadał nieco ponad 60% brazylijskiego eksportu

W 2012 roku, osiem lat po objęciu światowego przywództwa, brazylijski eksport wzrósł prawie czterokrotnie. A ponieważ handel światowy wzrósł o nieco ponad 100%, a eksport z Ameryki Północnej o niecałe 50%, udział Brazylii wzrósł o prawie 95%, osiągając 35% całkowitego światowego obrotu. USA i pozostali eksporterzy utrzymali drugie i trzecie miejsce z odpowiednio 33% i 32% udziału w całości.

W pierwszych prognozach USDA na 2015 rok Brazylia nie tylko utrzymuje pozycję lidera w światowym handlu, ale także nieznacznie zwiększa swój udział, który powinien osiągnąć 36% całości. Coś jednak zmieni się radykalnie w stosunku do tego, co zanotowano w 2012 roku: udział pozostałych krajów eksportujących przewyższy Brazylię i wyniesie 42% całości.

Na przewidywanym poziomie Brazylia i USA łącznie będą nadal posiadać 58% światowego eksportu. Jednak konkurencja narzucona przez innych eksporterów będzie znacznie ostrzejsza.

na podstawie: avisite.com


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button