AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Mieszkańcy UE jedzą mniej mięsa, powodem głównie cena

Spada spożycie mięsa wśród mieszkańców Unii Europejskiej

W ciągu ostatnich 4 lat spożycie mięsa na mieszkańca w UE spadło o 4,5 kg na osobę – czytamy na portalu eurocarne.  Jeśli w 2019 roku była tendencja wzrostowa, to teraz ma ona tendencję spadkową, przede wszystkim ze względu na wzrost cen mięsa w sklepach.

W zeszłym roku spożycie mięsa w Europie spadło o 1,6% w porównaniu do 2022 roku. W Holandii spożycie mięsa spadło już nieznacznie w 2022 roku, natomiast w Niemczech wręcz przeciwnie, w ubiegłym roku odnotowano niewielki wzrost.

Oprócz ceny naukowcy wskazują również, że przyczyny można upatrywać w zmianie nawyków żywieniowych, większej świadomości na temat zdrowia i środowiska oraz we wszystkich pojawiających się na rynku roślinnych zamiennikach mięsa. Ale Europejczycy jedzą średnio 870 gramów analogów mięsa, a po wzroście w poprzednich latach zainteresowanie roślinnymi substytutami mięsa maleje.

Naukowcy spodziewają się, że spadek spożycia mięsa utrzyma się przez jakiś czas ze względu na rosnące ceny. Swoje do tego trendu dołożyła Komisja Europejska. Roczne prognozy rolnicze KE wskazują na spadek pogłowia zwierząt gospodarskich w związku z zaostrzaniem przepisów środowiskowych i klimatycznych. Ze względu na zmniejszoną podaż i rosnące koszty produkcji oczekuje się, że ceny mięsa utrzymają się na wysokim poziomie.

Spośród wszystkich mięs kurczak może stanowić wyjątek od reguły. Ten gatunek mięsa może zyskać na stosunkowo zdrowym wizerunku i niższej cenie. Dlatego komisja nie wyklucza, że ​​do roku 2035 sektor drobiarski będzie nadal rósł, choć znacznie wolniej niż w ostatnich latach.

Jedzenie mniejszej ilości mięsa nie oznacza, że ​​mniej ludzi je mięso. W przypadku Holandii dane Centralnego Biura Statystycznego (CBS) pokazują, że 95% Holendrów je mięso, a 5% nie. Liczby te pozostają niezmienne. Z badań WUR wynika, że ​​40% wegetarian sporadycznie je mięso.

Jeśli jednak chodzi o globalne spożycie mięsa, liczba ta nadal rośnie, częściowo ze względu na wzrost liczby ludności na świecie i rosnący dobrobyt. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w ciągu najbliższych dziesięciu lat światowe spożycie mięsa wzrośnie o 2,5%. Zatem w 2032 roku średnie spożycie mięsa wyniesie 29,5 kilograma rocznie.

 

Źródło: eurocarne


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button