ANALIZA CENCENY DROBIU I JAJ

Ceny jaj osiągnęły poziom cen mięsa drobiowego

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że hurtowe ceny jaj i mięsa drobiowego w UE zrównały się. Według notowań KE na 20 marca br. 100 kilogramów mięsa kurcząt rzeźnych kosztowało przeciętnie w UE 263,4 euro, a 100 kilogramów jaj kurzych płacono średnio 263,95 euro. Przeciętna cena jaj w Europie była więc nawet nieco wyższa niż przeciętna cena drobiu.

Eksperci, na których powołuje się PAP szacują, że potencjał produkcji jaj w Unii Europejskiej w styczniu tego roku był o ok. 9 procent niższy niż rok wcześniej. Największe spadki mierzone wylęgami dotknęły takich krajów jak Niemcy czy Włochy. Spadek polskiego potencjału Izba oszacowała na ponad 15 procent.  Ich zdaniem producenci są zaniepokojeni tak wysokimi cenami jaj, gdyż może to w dłuższej perspektywie czasowej spowodują redukcję popytu na jaja i będą nakłaniać mniejszych producentów do wznawiania działalności przydomowych hodowli.

Przeciętne ceny jaj w UE są obecnie na poziomie o 75 proc. wyższym niż średnia z porównywalnego okresu, z wielolecia (z lat 2018 – 2022).  Polska jest szóstym co do wielkości producentem jaj w Unii, po Francji, Niemcach, Hiszpanii, Włochach i Holandii.

W ubiegłym roku Polska według wstępnych danych wyeksportowała ponad 228 tys. ton jaj za kwotę 427,5 tys euro (wzrost o prawie sto procent rok/roku). Największymi odbiorcami jaj były: Niemcy, Holandia, Francja, Węgry, Czechy i Włochy. Do Polski sprowadzono ok. 19,8 tys. ton głównie z Niemiec, Litwy i z Ukrainy.

Źródło: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/wielkanoc-2023-jaja-mieso-drobiowe-ceny-sie-zrownaly-w-hurcie-6881370

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button