ANALIZA CEN

Polacy zarabiają coraz mniej w jajkach

Jak informuje jeden z portali biznesowych, przy obecnym przeciętnym wynagrodzeniu, Polak zarabia miesięcznie o 1,5 tysiąca jaj mniej niż rok temu.

Dziennikarze zastosowali przy obliczaniu siły nabywczej świeże jaja. Obecnie za swoją pensję statystyczny Nowak może nabyć około 5,5 tysiąca jaj kurzych. Rok temu było to 7139 jaj.

Przez prawie 11 lat (od czerwca 2012 r.) tylko raz stosunek cen jaj do wynagrodzeń był gorszy. Było tak w listopadzie 2022 r., gdy za przeciętne wynagrodzenie netto (na rękę) można było kupić tylko 5450 jaj. Aktualnie wychodzą 5552 sztuki, a rok temu było 7139.W ostatnich latach relacja cen jaj do zarobków najlepsza była w sierpniu 2019 r., gdy za pensję można było kupić ponad 10 tys. sztuk. Z kolei szczyt z kilkunastu ostatnich lat przypada na początek 2016 r. (10 tys. 676 jaj)” – czytamy w arykule.

Ekonomiści wieszczą, że po świętach ceny jaj zaczną spadać i pod koniec roku za „emki” będziemy płacić w sklepie około 40 groszy za sztukę. Czy mieli rację, przekonamy się za kilka miesięcy.

Na podstawie: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/to-nie-sa-jaja-pensje-rosna-ale-za-srednia-krajowa-kupimy-o-15-tys-mniej-jaj/rq72rvn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button