w , , , , ,

Ptasia grypa powróciła do Polski

Na terenie fermy niosek w Fałkowicach (województwo opolskie) stwierdzono ognisko ptasiej grypy – poinformował na antenie regionalnego radia wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

W wypowiedzi dla rozgłośni publicznego radia wojewoda nie wykluczył, że do zakażenia doszło w wyniku kontaktu z dzikim ptactwem. Już  w czwartek zorganizował on spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem samorządowców z powiatów objętych strefą zagrożoną.

„219 tysięcy w 5 kurnikach, 40 tysięcy padłych w jednym tylko z tych kurników. W tej chwili my to badamy. Nie tylko te zwierzęta padłe, nie tylko zwierzęta, które gdzieś tam miały styczność czy były w tych 5 kurnikach, czy na terenie w ogóle tej farmy. Badamy również dzikie gęsi. Jest takie prawdopodobieństwo, że [gęsi występujące – przyp. red.] nad stawami w tej miejscowości mogły być nosicielami tego wirusa” – powiedział wojewoda Kłosowski.

Wokół ogniska wyznaczono już strefy zapowietrzoną i zagrożoną. Ta ostatnia, o promieniu siedmiu kilometrów, obejmuje miejscowości z trzech powiatów – opolskiego, kluczborskiego i namysłowskiego.

Kilkanaście dni temu Polska została uznana za kraj wolny od grypy ptaków.

Oprac. Red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Prezes KIPDiP o rynku drobiu

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia pierwszego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w sezonie jesienno-zimowym